|

10 ciekawostek z greckiej ulicy (tekst + video)

Opublikowałam nowy film z ciekawostkami z greckiej ulicy 🚗

Opowiadam w nim o motorach, o przejściach dla pieszych, o pomarańczach, o taksówkach i o pierwszeństwie na rondzie. Jeśli interesuje Was ten temat, zapraszam do obejrzenia filmu (na końcu wpisu) lub przeczytania wersji tekstowej.

  1. Wszechobecne motorki

Ateny pod względem jazdy na ulicy to istna dżungla. Mówi się, że jeśli nauczysz się jeździć w Atenach, to będziesz umiał jeździć na całym świecie. 

Kierowcy samochodów w Atenach, oprócz tego, że muszą uważać na światła i inne samochody na drodze oraz na pieszych, muszą uważać na motory. Kierowcy motorów zazwyczaj nie zakładają kasków, nie stosują się do przepisów, przejeżdżają na czerwonym świetle, nie jadą jednym pasem, tylko co chwilę go zmieniają i powodują najwięcej wypadków.

Kierowcy motorów mają też taki zwyczaj, że na czerwonym świetle przeciskają się między samochodami, żeby podjechać jak najbliżej przejścia dla pieszych, a następnie na zielonym ruszyć jako pierwsi. Jak więc widzicie, na ulicach greckich nie panuje zasada siga-siga. Tu panuje zasada szybko, szybko. Kierowcy są bardzo niecierpliwi i zawsze im się śpieszy.

  1. Przejścia dla pieszych

W Atenach można spotkać przejścia dla pieszych ze światłami (najczęściej) oraz bez świateł (rzadziej). Greccy kierowcy nie uznają przejścia bez świateł. Po prostu ich nie widzą, tak jakby one nie istniały, mimo że są oznaczone. Na takich przejściach lepiej nie przechodzić.

Generalna zasada na greckiej ulicy jest taka, że pierwszeństwo ma zawsze samochód. Więc pieszy przechodzący przez ulicę na zielonym świetle i tak musi być bardzo ostrożny i musi sprawdzić, czy przypadkiem jakiś kierowca nie postanowił przejechać na czerwonym świetle. Najlepiej zawsze odczekać kilka sekund po tym jak się zapali zielone światło, żeby upewnić się, czy na pewno nic nie jedzie.

Oczywiście piesi też nie są bez winy. Sami przechodzą na czerwonym świetle, chodzą między samochodami, przebiegają przez ulicę czy po prostu idą ulicą. A dlaczego pieszy woli iść ulicą niż chodnikiem? O tym jest kolejny punkt.

  1. Ateńskie chodniki

Piesi wolą chodzić ulicą właśnie dlatego, że ateńskie chodniki są w bardzo opłakanym stanie. Nie wiem, czy tak jest w całej Grecji, wypowiadam się tylko na temat Aten, bo tu mieszkam i wiem, jak jest.

Chodniki są wąskie, rosną na nich drzewa, stoją słupy, często parkują samochody lub motory, płytki są połamane, więc trudno się po nich chodzi. Już nie mówiąc o tym, jak po takich chodnikach ma chodzić matka z wózkiem czy osoba poruszająca się na wózku.

Oczywiście istnieją też chodniki szerokie, ładne, zadbane, ale w bardzo nielicznych miejscach i najczęściej tam, gdzie poruszają się turyści. Mieszkańcy takiego luksusu nie zaznają.

  1. Drzewka pomarańczowe

Pomarańcze rosnące na ulicy to coś, czym zachwycają się turyści i często sięgają po nie, żeby je skosztować. Niestety nie wiedzą o tym, że te pomarańcze są niejadalne. Te pomarańcze nazywają się νεράντζια, czyli gorzkie pomarańcze, niejadalne i w smaku bardzo kwaśne i gorzkie. Drzewa te zostały zasadzone, ponieważ nie wymagają szczególnej opieki, są wytrzymałe na wysokie i niskie temperatury oraz pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla. Podobno w Atenach rośnie takich drzewek aż 35 tysięcy.

A teraz ciekawostka językowa. Jak już wspomniałam gorzkie pomarańcze (w liczbie mnogiej) to νεράντζια /nerandzia/. Natomiast gorzka pomarańcza, czyli drzewko, które wydaje te owoce, to νεραντζιά /nerandzia/. Słyszycie różnicę w akcencie? O tym, dlaczego akcent w języku greckim jest ważny, pisałam już w innym artykule.

  1. Stacje benzynowe

Ze stacjami benzynowymi związane są 2 ciekawostki. 

Pierwsza to taka, że stacje benzynowe bardzo często znajdują się tuż pod balkonami mieszkań. Wychodzisz sobie na balkon, a tam na dole tankują samochody. Są też takie stojące z dala od budynków mieszkalnych, ale w samych Atenach są one rzadkością. Gdyby nie takie rozwiązanie, stacje benzynowe byłyby chyba tylko na autostradzie. 

Druga ciekawostka jest taka, że tankując, nie musimy wysiadać z samochodu. Na każdej stacji jest pracownik, który podchodzi do samochodu, pyta się, ile chcemy zatankować i nas obsługuje. Następnie płacimy i odjeżdżamy. Wszystko bez wysiadania z samochodu. 

  1. Daktilios

Daktilios oznacza pierścień. Jest to przepis, który reguluje ruch kołowy w centrum Aten. Mówi on o tym, że w dni parzyste do centrum mogą wjechać samochody, których numery rejestracyjne zakończone są na cyfrę parzystą, a w dni nieparzyste – samochody, których numery rejestracyjne zakończone są na cyfrę nieparzystą. Przepis ten obowiązuje od lat. 80. i ma na celu zmniejszenie korków w Atenach. I o dziwo, tak jak Grecy ogólnie rzadko się stosują do przepisów drogowych, tak tego przepisu przestrzegają i w dni, w które nie mogą wjechać do centrum, po prostu tego nie robią. I dzięki temu naprawdę rzadko zdarzają się korki w centrum. Druga sprawa jest taka, że Grecy bardzo niechętnie jeżdżą do centrum samochodem, bo nie ma tam gdzie zaparkować.

  1. Żółte taksówki

W Atenach wszystkie taksówki są koloru żółtego i dzięki temu są łatwo rozpoznawalne. Taksówkę możemy złapać „z ulicy”, wyciągając rękę albo pójść na postój. Postój taksówek nazywa się πιάτσα /piaca/. 

Taksówkę można też wezwać przez aplikację Ubera lub Free Now. Uber W Grecji działa inaczej niż w innych krajach. Wzywając ubera, zamawiamy właśnie żółtą taksówkę, a nie prywatny samochód. Ostatnio aplikacja ta działa dosyć kiepsko, przejazdy są anulowane albo też trzeba długo czekać na taksówkę. Według mnie lepszą aplikacją jest Free Now, choć doliczana jest opłata 1,20, ale nigdy nie miałam z nią problemu. Wszystkie przejazdy są realizowane, a na taksówkę nie czekam dłużej niż 5 minut.

W ramach ciekawostki w innych greckich miastach taksówki mają inne kolory. Np. w Salonikach są niebieskie, w Patrze wiśniowe, w Lamii czerwone, a na wyspach zazwyczaj szare.

  1. Brak rozkładu jazdy komunikacji miejskiej

Na przystankach autobusowych i trolejbusowych zazwyczaj nie ma rozkładu jazdy. Kilka lat temu zaczęły pojawiać się tablice, na których wyświetla się informacja, za ile dany autobus przyjedzie. Jednak na większości przystanków takich tablic nie ma. Idąc na przystanek autobusowy, musimy się liczyć z tym, że autobus przyjedzie wtedy, kiedy przyjedzie 🙂

  1. Parkowanie na awaryjnych

Grecy uwielbiają światła awaryjne. Najczęściej używają ich zupełnie niezgodnie z przepisami, ale wszyscy są do tego przyzwyczajeni i nikt się tym nie przejmuje. Włączają awaryjne, żeby wyskoczyć do kiosku po papierosy czy kupić kawę, a także gdy nie znajdują parkingu, a koniecznie muszą gdzieś zostawić samochód, żeby coś załatwić. 

Jeszcze jednym bardzo popularnym przypadkiem używania świateł awaryjnych jest parkowanie. Gdy widzicie, że samochód przed wami włącza awaryjne, to znaczy, że będzie parkował. Oczywiście jest to niezgodne z przepisami, ale ogólnie stosowane. Na filmie udało mi się uchwycić samochód parkujący na światłach awaryjnych (i w dodatku na przejściu dla pieszych).

  1. Pierwszeństwo na rondzie

Ostatnia ciekawostka to pierwszeństwo na rondzie. W całej Europie zasada jest taka, że samochód znajdujący się na rondzie ma pierwszeństwo. Ten, kto wjeżdża musi poczekać, aż będzie mógł wjechać.

W Grecji jest odwrotnie. Pierwszeństwo ma ten, kto wjeżdża, ponieważ znajduje się po prawej stronie i wtedy cały ruch na rondzie musi się zatrzymać. Na niektórych rondach jest znak STOP dla wjeżdżających, ale on bardziej komplikuje ruch niż pomaga. Podobno Grecja planuje zmienić ten przepis i dostosować go do przepisów europejskich, ale podejrzewam, że zajmie wiele lat, żeby taka zmiana nastąpiła.

To tyle ciekawostek w tym temacie. Jestem ciekawa, czy jest coś, co Was zaskoczyło na greckich ulicach i chcielibyście to dodać do tej listy. Koniecznie napiszcie mi o tym w komentarzu.

Poniżej znajduje się film, który umieściłam na Youtubie. Zapraszam do obserwowania mojego kanału.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.