10 miejsc z plażami niedaleko Aten

Często dostaję pytania na temat ładnych miejsc z plażami do odwiedzenia wokół Aten. W trzecim odcinku programu „Siostry Barskie o Grecji” razem z moją siostrą przedstawiłyśmy ponad 10 sprawdzonych przez nas miejsc.

Na końcu tego wpisu znajdziesz nagranie całego programu.

1. Maraton

Plaża Schinias w Maratonie

Maraton to jedno z najstarszych greckich miast, które znajduje się na północny-wschód od Aten. Tam odbyła się bitwa pod Maratonem w V w. p.n.e. pomiędzy Ateńczykami a Persami. Po zwycięstwie Filippides przebiegł 42 km do Aten, ogłosił “zwyciężyliśmy” i zmarł. Na podstawie drogi, którą przebiegł, powstał bieg maratoński, jeden z najbardziej znanych biegów na całym świecie.

W Maratonie zobaczycie pierwszą grecką zaporę, która tworzy sztuczne jezioro Maratonu, muzeum biegu maratońskiego, muzeum archeologiczne, trofeum maratońskie, czyli kolumna o wysokości 10 m przypominająca o bitwie pod Maratonem, oraz grób maratoński, czyli kopiec o wysokości 9 m, pod którym pochowane są szczątki 192 ateńczyków poległych w bitwie.

Do Maratonu można dojechać autobusem międzymiastowym KTEL, a bilet w jedną stronę kosztuje 3,70 euro.

W pobliżu Maratonu znajduje się plaża Schinia, jedna z największych plaż attyckich. Jest tam wiele beach barów z leżakami, parasolami i barami. Duża część plaży jest niezorganizowana, więc można tam rozłożyć swój ręcznik.

Plaża jest piaszczysta, woda płytka, a w cieniu drzew można się schować przed słońcem. Plaża graniczy z lasem sosnowym, który należy do parku narodowego Schinia-Maratonu, dlatego też zabronione jest palenie ogniska, a gdy upały dochodzą do 40 stopni zabroniony jest wstęp na plażę z obawy zagrożenia pożarem.

2. Porto Rafti

Widok na Porto Rafti

Porto Rafti to bardzo popularny nadmorski kurort 35 km od Aten. Wielu Greków ma tam swoje domy letniskowe i spędza tam weekendy.

Najpopularniejszą plażą jest szeroka plaża Avlaki z leżakami, beach barem, przebieralnią, czyli wszystkimi wygodami. Równie popularna jest plaża Agios Spiridonas. Piękną plażą jest Erotospilia (jaskinia miłości) – mała zatoczka z krystalicznie czystą wodą. W sezonie niestety nie ma szans, żeby się tam rozłożyć.

W Porto Rafti znajduje się winiarnia Papagiannakos, którą można odwiedzić na krótką wizytę i degustację wina. Trzeba się jednak wcześniej umówić. Na kawę można się wybrać do kawiarni o nazwie Kastro (co znaczy zamek), ponieważ ma wygląd zamku. Kawiarnia znajduje się na wzgórzu, skąd widać całe Porto Rafti jak na dłoni.

Do Porto Rafti można dojechać autobusem międzymiastowym KTEL. Podróż trwa ok. godziny, a bilet kosztuje 3,70.

3. Chalkida

Deptak nadmorski w Chalkidzie

Na wschód od województwa attyckiego znajduje się wyspa Evia, druga największa wyspa Grecji.  Aby się na nią dostać można przepłynąć promem lub przejechać mostem w miasteczku Chalkida.

Chalkida to stolica wyspy Evia i jej największe miasto. Wyspa połączona jest z Grecją kontynentalną 2 mostami, dzięki czemu jest na nią łatwy dostęp. Most w miasteczku Chalkida jest starszy i został zbudowany w miejscu, gdzie wyspa z lądem są najbliżej siebie.

Do Chalkidy można podjechać autobusem międzymiastowym, bilet kosztuje ok. 10 euro, lub kolejką proastiakos ze stacji Stathmos Larissis w centrum Aten za 6 euro. Dojazd zajmuje godzinę.

Bardzo ciekawym fenomenem, jedynym takim na świecie, który można zaobserwować w Chalkidzie, są tzw. szalone wody. Wyspa Evia od kontynentu rozdzielona jest cieśniną Evripa. W tej cieśninie tworzą się bardzo silne prądy morskie, które zmieniają swój kierunek co 6 godzin, raz na północ raz na południe i najlepiej tą zmianę widać właśnie z mostu, ponieważ cieśnina jest tam najwęższa.

Będąc w Chalkidzie możecie wdrapać się na zamek Karάbaba, który strzegł miasto do XIX wieku. W drodze na szczyt lub schodząc z zamku możecie usiąść w kawiarni na zboczu wzgórza skąd rozpościera się piękny widok na całe miasto.

W miasteczku, tuż nad morzem zbudowany jest długi deptak, wzdłuż którego są kawiarenki i tawerny. Można się tam wybrać na wieczorny spacer.

W mieście jest też kilka plaż. Na obrzeżach miasta znajdują się 3 plaże: Kourenti, Papathanasiou i Plaz Crystal. Wszystkie 3 są piaszczyste, jest do nich łatwy dostęp, a niedaleko znajduje się latarnia morska. Plaże te są w sam raz, żeby się ochłodzić w gorący dzień.

Natomiast osoby, które mają własny transport, mogą odwiedzić inne piękne plaże na Evii takie jak Chiliadou, Amarynthos czy Mourteri.

4. Marmari

Plaża Megali Ammos. Żródło: in.gr

Innym ciekawym miejscem na Evii jest miasteczko Marmari. Znajduje się na południu wyspy, naprzeciwko portu w Rafinie. Aby dostać się do Marmari z Rafiny, należy wziąć stateczek. Cena biletu to ok. 10 euro, a podróż trwa godzinę. Inny sposób dotarcia to przejechanie samochodem całej wyspy Evia aż na samo południe, ale wtedy dojazd zajmie kilka godzin.

Marmari to wioska rybacka, w której zjecie świeże ryby. Większość tawern znajduje się przy głównej drodze ciągnącej się nad morzem, która po zmierzchu jest zamykana dla samochodów i zamienia się w deptak. Nie jest to typowo turystyczne miejsce i nadal zachowuje bardzo grecki klimat.

Niedaleko Marmari znajduje się plaża Megali Ammos (lub Chrisi Ammos), która pojawiła się w tegorocznym spocie reklamowym Grecji. To co jest niezwykłe w tej plaży to to, że zmienia swój kształt pod wpływem silnych prądów morskich, z których słynie ta okolica. Czasami jest to jednolita plaża, czasami dzieli się na kilka małych wysepek. Jest to idealne miejsce dla kitesurferów.

5. Porto Germeno – Psatha – Alepochori

Plaża Porto Germeno

Następne 3 plaże leżą po zachodniej części Attyki, nad zatoką koryncką, która słynie z zimnego morza. Są to Alepochori, Psatha i Porto Germeno.

Plaże te leżą blisko siebie i można do nich dojechać autobusem międzymiastowym lub samochodem. Bilet na autobus kosztuje 6,30 euro w jedną stronę, a podróż zajmuje ok. godziny czasu.

Pierwsza plaża to Alepochori. Wielu ateńczyków ma w tej pobliżu domki letniskowe, więc latem (a zwłaszcza w weekendy) jest tam dużo ludzi. Nie ma tam beach barów, więc jest dosyć spokojnie.

Następna plaża to Psatha — bardziej młodzieżowa i hałaśliwa z wieloma beach barami. Plaża jest z drobnymi kamyczkami i czystą wodą. Po jednej stronie są beach bary, a po drugiej tawerny ze świeżymi owocami morza.

Ostatni punkt w tej części to Porto Germeno. Jest to mała wioska z kilkoma plażami. Po prawej stronie wioski znajduje się kilka małych plaż, a w centrum jedna duża. Wszystkie plaże mają płytką wodę i drobne kamyczki. Uroku temu miejscu dodaje fakt, że miasteczko otoczone jest górą i daje wrażenie odciętego od świata.

6. Loutraki – Limni Vouliagmenis

Zachód słońca nad plażą Ireo (Herajon)

Jeszcze dalej na zachód, poza województwem attyckim, znajduje się miasto Loutraki. Jest to nadmorski kurort wypoczynkowy znany z ciepłych źródełek termalnych, dzięki którym powstało uzdrowisko lecznicze i spa, oraz z największego kasyna w Grecji Casino Loutraki.

W miasteczku jest też park ze sztucznymi wodospadami, kino letnie i kilkukilometrowa plaża ciągnąca się przez całe wybrzeże miasteczka. W Lutrakach zjecie świeże owoce morze, np. w tawernie Maistrali oraz pyszne lody np. w lodziarni Dolce Passioni. Można tu dojechać autobusem międzymiastowym w 1 godzinę i 15 minut, a bilet kosztuje 9 euro.

W drodze do Lutraków warto zatrzymać się nad kanałem korynckim, który łączy Morze Egejskie z zatoką koryncką na Morzu Jońskim. Kanał oddziela półwysep Peloponezu od Grecji kontynentalnej.

Żeby dojechać do kanału najlepiej podjechać kolejką proastiakos do stacji Korynt, czyli do miasteczka, i stamtąd wziąć taksówkę nad kanał. Można też wziąć autobus międzymiastowy z Aten, który jedzie w stronę Peloponezu i zatrzymuje się nad kanałem. Żeby wydostać się później stamtąd można wsiąść w autobus powrotny do Aten albo wziąć taksówkę do Lutraków.

Kanał wykuto w miejscu, w którym połączenie kontynentu z Peloponezem było najwęższe. Dzięki kanałowi nie ma potrzeby opływania całego Peloponezu.Mimo że dzisiejsze statki cargo są za duże, żeby przepływać przez kanał, mniejsze statki prywatne korzystają z niego cały czas. Latem organizowane są również rejsy turystyczne, a co jakiś czas organizowane są imprezy na statku, czyli wieczorne rejsy w towarzystwie muzyki i drinków. Byłyśmy na takim rejsie i bawiłyśmy się świetnie!

Pół godziny od Lutraków znajduje się plaża Ireo (po polsku Herajon). Znajduje się ona obok obiektu archeologicznego Ireo, czyli świątyni poświęconej greckiej bogini Herze. Plaża jest mała, piaszczysta, z czyściutką i głęboką wodą. Ze skałek wokół można skakać do morza. To miejsce jest idealne do nurkowania. Na przylądku nad plażą znaduje się latarnia morska, skąd jest piękny widok na zachód słońca.

W drodze na plażę Herajon można odbić z głównej drogi i podjechać do jeziora Vouliagmeni. Jest to duże jezioro, które łączy się z morzem 6-metrowym kanałem, w którym prądy morskie są bardzo silne. Na początku tego przesmyku można wskoczyć do wody i dać się ponieść wodzie do samego jeziora.

Wokół jeziora znajduje się kilka piaszczystych plaż i tawerny. W tym miejscu nie polecamy tawerny Diavlos, ponieważ jedzenie w niej nie jest ani świeże, ani smaczne.

Do plaży Herajon oraz do jeziora Vouliagmenis można dojechać tylko transportem własnym.

7. Limni Vouliagmenis w Atenach

Jezioro Vouliagmenis w Atenach

Na południe od Aten znajduje się inne jezioro o tej samej nazwie – Vouliagmenis. Jest to jedno z najbardziej zachwycających naturalnych atrakcji w Grecji i nazywane jest perełką Aten.

Jezioro powstało ok. 2000 lat temu, gdy zapadła się jaskinia, która znajdowała się w tym miejscu. W jeziorze wody słodkie mieszają się ze słonymi – słodkie wypływają z podziemnych źródeł termalnych, a słone przypływają z wąskiego kanału połączonego z morzem, które znajduje się tuż obok. Podziemne wody termalne zapewniają ciepłą temperaturę przez cały rok, ok. 24°C, więc można się tu kąpać nawet zimą. Dodatkową atrakcją są żyjące w jeziorze rybki z gatunku Gafa ruffa, które zapewniają pływającym naturalne zabiegi kosmetyczne.

Koszt wstępu to 12 euro w ciągu tygodnia, 15 euro w weekend. Na terenie jeziora znajduje się kawiarnia, restauracja oraz oddzielne miejsce do eventów.

Jezioro znajduje się w odległości ok. 21 kilometrów od centrum Aten, a dostać się tam można autobusem miejskim nr 122 ze stacji metra Elliniko albo autobusem z dzielnicy Glyfada.

8. Sounio

Widok na świątynię Posejdona na przylądku Sounio

Jeszcze dalej na południe, 70 km od Aten, leży przylądek Sounio. Jest to najbardziej wysunięty na południe kawałek Attyki, na którym znajduje się świątynia Posejdona, czyli boga morza, skąd jest panoramiczny widok na zatokę sarońską. Można tu obejrzeć przepiękny zachód słońca, który może konkurować nawet z zachodem słońca na Santorini.

Zgodnie z mitologią grecką to właśnie z tego miejsca król Aten Egeusz wypatrywał powrotu swojego syna Tezeusza z Krety, gdzie ten popłynął zabić Minotaura. Gdy Egeusz zobaczył czarne żagle na powracającym statku rzucił się ze skał, a morze od wtedy nazywane jest Egejskim. Cały mit przeczytasz tutaj.

Świątynia Posejdona zamykana jest tuż po zachodzie słońca, ale w sierpniową pełnię księżyca, która uważana jest za najpiękniejszą w całym roku, obiekt otwarty jest do późnych godzin wieczornych.

W drodze na przylądek jest wiele plaż do wyboru. Kilka z nich to plaża Kape, Legrena i plaża Sounio.

Plaża Kape to mała zatoczka z krystalicznymi wodami, przypominającymi morze wysp cykladzkich. Obok głównej plaży znajduje się też plaża nudystów.

Plaża Legrena to duża, piaszczysta plaża z czystą wodą.

Przy plaży Sounio znajduje się hotel, dlatego dużą jej część zajmują leżaki i parasole hotelowe, ale po lewej i prawej stronie hotelu jest dużo miejsca, żeby rozłożyć swój ręcznik. Jest to spokojna, piaszczysta plaża, a wąska ścieżka prowadzi pod samą świątynię Posejdona.

W okolicy Sounio polecamy tawernę Marida Seafood z dobrym jedzeniem.

Na Sounio można dojechać autobusem. Podróż trwa ponad godzinę, a bilet kosztuje 6,30 euro.

9. Egina

Dzikie zwierzęta na wysepce Moni

Opowiedziałyśmy wam już o jednej wyspie Evia, która znajduje się w pobliżu Aten, a teraz przedstawimy dwie kolejne wyspy, które też warto odwiedzić. Jedną z nich jest wyspa Egina.

Na wyspę Egina można dostać się wodolotem w 40 minut lub promem w ok. 1 godzinę 15 minut.

Egina była pierwszą stolicą Grecji po odzyskaniu niepodległości od Turcji. Na wyspie znajduje się kilka muzeów, np. muzeum sztuki ludowej, muzeum archeologiczne oraz kilka obiektów archeologicznych, z czego najsłynniejsza jest świątynia Afai zbudowana w V w. p.n.e. Ponoć architekci Partenonu wzorowali się właśnie na tej świątyni przy budowie świątyni na Akropolu. Aby dotrzeć do świątyni Afai, można wziąć autobus lub wybrać się na trekking. Autobus odjeżdża z centrum miasteczka Egina i jest jeszcze kilka innych autobusów, które zawiozą was do innych wiosek lub plaż na wyspie. Aby poznać miasteczko, możecie wsiąść do jednej z wielu bryczek i wybrać się na zwiedzanie miasta.

Egina to wyspa słynąca z pistacji. Mieszkańcy mają przeróżne wyroby z pistacji, od samych orzeszków przez różne sosy pistacjowe, lody czy kremy do twarzy i ciała. Co roku we wrześniu organizowany jest Festiwal Pistacjowy, podczas którego można poznać wszystkie produkty na bazie pistacji. Są też organizowane różne koncerty i przedstawienia.

Na Eginie jest dużo plaż do wyboru, m.in Ag.Marina, Eginitsa z beach barem i leżakami oraz jedna z najbardziej egzotycznych plaż blisko Aten, czyli Moni.

Moni to malutka, bezludna wysepka obok Eginy, na którą regularnie pływają stateczki z miejscowości Perdika. Są tam 2 plaże — jedna z beach barem i leżakami, druga niezorganizowana. Ciekawostką jest to, że wyspa jest schroniskiem dla dzikich zwierząt takich jak jelenie, dzikie kozy czy pawie. Wyspa porośnięta jest drzewami i w połączeniu z czystym, niebieskim morzem widok jest niesamowity. Naprawdę polecamy się tam wybrać!

10. Agistri

Widok na plażę Skala na Agistri

Zaraz za Eginą leży wyspa Agistri, druga najpopularniejsza wyspa położona niedaleko Aten. Można się na nią dostać promem lub wodolotem z Pireusu. Podróż trwa 55 minut wodolotem lub 1,5 h promem.

Wyspa nie jest duża, więc nie ma potrzeby zabierać na nią samochodu. Lepiej wypożyczyć na miejscu rower albo poruszać się na pieszo — wszędzie jest blisko. Kursuje też autobus, który zawiezie nas na bardziej odległe plaże, ale czasami się zdarza, że akurat się zepsuje i wtedy wyspa zostaje bez autobusu.

Na Agistri znajdują się plaże kamieniste i piaszczyste. Najpopularniejsze plaże kamieniste to Dragonera i Halikiada, przy czym trzeba pamiętać, że Halikiada to też plaża nudystów. W porcie w miejscowości Skala znajduje się szeroka plaża piaszczysta z płytką wodą. Obok plaży wybudowano charakterystyczny biały kościół z niebieską kopułą w stylu cykladzkim (choć ta wyspa nie należy do Cyklad). Inna plaża piaszczysta położona jest obok drugiego portu w miejscowości Megalochori. Też jest to długa, lecz wąska plaża. Na jednej części znajdują się leżaki.

Ciekawą opcją do pływania jest też plaża Aponisos po drugiej stronie wyspy. Nie ma tam plaży, lecz są leżaki rozłożone na skałach. Ze skał można skoczyć do wody. Woda wokół wysepki jest krystalicznie czysta i orzeźwiająca. Obok znajduje się tawerna.

Po przeciwległej stronie Aponisos znajduje się też plaża Mariza. Nie jest to typowa plaża, lecz skałki, do których doczepiona jest drabinka do schodzenia do wody. Dobre miejsce do nurkowania.

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych wskazówek i wybierzecie się w któreś z tych pięknych miejsc. Kolejny odcinek naszego programu odbędzie się w poniedziałek 13 lipca o godz. 20.00 czasu polskiego na stronie Powiedz to po grecku na Facebooku.

Całe nagranie powyższego odcinka poniżej. W nagraniu znajdziesz jeszcze więcej różnych informacji i nasze odpowiedzi na pytania widzów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.