|

Greckie kanały na Youtube, które pomogą Ci w nauce greckiego

W tym wpisie znajdziesz listę greckich kanałów na Youtube o różnej tematyce. Nie są to kanały do nauki języka greckiego (poza jednym), ale na pewno będą bardzo pomocne w poznawaniu różnorodnego słownictwa. 

Listę podzieliłam na kilka kategorii. Kliknij tę kategorię, która Cię interesuje albo przejrzyj wszystkie kategorie po kolei. Jeśli masz do polecenia inne kanały, dopisz je w komentarzu na dole strony.

1. Podróże 🌏

Happy Traveller

Happy Traveller to najpopularniejszy kanał podróżniczy w greckim internecie. Prowadzi go Eftihis Bletsas wraz ze swoją żoną Ilektrą. 

Eftihis podróżuje po Grecji i po świecie. Opowiada ciekawostki oraz poleca, co zjeść i co zobaczyć.

Język, jakim się posługuje jest prosty i codzienny – taki, jakby opowiadał o swoich przygodach znajomym.

Εικόνες με τον Τάσο Δούση

Kolejny program podróżniczy to Εικόνες (Obrazy). Tasos Dousis pokazuje różne miejsca w Grecji i na świecie swoimi oczami. Opowiada o historii, tradycjach, doświadczeniach, które warto przeżyć i próbuje lokalnej kuchni. Dzięki niemu można odkryć naprawdę wiele kulinarnych perełek.

Język, jakim się posługuje, jest bardziej formalny niż Eftihisa i można wyłapać mnóstwo ciekawych słów.

Oponomarov

Aleksandros Oponomarov jest Ukraińcem, który mieszka od 10. roku życia w Grecji. Na swoim kanale pokazuje, jak podróżuje, wydając niewiele pieniędzy. Niestety przerwał publikowanie nowych odcinków, gdy na Ukrainie wybuchła wojna 2022 roku. 

Mimo że Aleksandros nie jest Grekiem, mówi jak Grek i miło się go słucha.

2. Gastronomia 🍽️

Akis Petretzikis

Ulubiony kanał kulinarny tysięcy Greków. Akis jest zwycięzcą pierwszego sezonu greckiego Masterchefa w 2010 roku. Dzięki temu zaistniał w greckiej tv, prowadząc programy kulinarne, a następnie zakładając własny kanał i otwierając własne restauracje. Pokazuje, że gotowanie jest proste i każdy może to zrobić.

Z jego kanału nauczysz się słownictwa kulinarnego przydatnego w codziennym życiu.

Masterchef

Skoro wspomniałam o Masterchefie, to ten kanał również Wam polecę. Poza rozrywką dostarcza mnóstwo wiedzy o różnych kuchniach świata i technikach kulinarnych, ale co najważniejsze – jest to program bardzo bogaty pod względem językowym. Przeplata się w nim język potoczny z żargonem używanym w kuchni. Ja sama nauczyłam się z niego wielu nowych greckich słów.

Μπουκιά και Συχώριο

Nie jest to kanał na Youtube, lecz odcinki z programu telewizyjnego umieszczone obecnie na Youtube. Umieszczam go jednak w tym zestawieniu, bo uważam, że warto go obejrzeć. 

Μπουκιά και Συχώριο to „historyczny” program kulinarno-podróżniczy prowadzony przez wielokrotnie nagradzanego szefa kuchni Iliasa Mamalakisa (to nazwisko zna każdy Grek). 

Program był emitowany w latach 2003-2008, więc w wielu odcinkach można zobaczyć, jak niektóre miejsca zmieniły się na przestrzeni lat. Pod względem językowym program jest również bardzo ciekawy, ponieważ Mamalakis posługuje się językiem greckim bardzo sprawnie, wplatając wiele popularnych wyrażeń.

Zainteresuje Cię również: 8 podcastów do słuchania po grecku

3. Lifestyle 🎯

Κλαίρη Δημοπούλου

Moja ulubiona Youtuberka. Główne tematy jej kanału to makijaż, minimalizm i czasami bardziej osobiste historie, np. jak zrzuciła 10 kilogramów po kwarantannie. Do niedawna mieszkała w Londynie, obecnie przeprowadziła się do Aten. Niekiedy do swoich filmów zaprasza innych znanych Youtuberów.

To, za co najbardziej lubię Kleri, to bogaty i poprawny język, jakim się posługuje. Mimo młodego wieku nie używa wielu „młodzieżowych” słów, których nikt nie rozumie, lecz odwrotnie – używa superpoprawnego języka. Chociażby za to warto ją oglądać. 

Marillias Choice

Kanał o wszystkim i o niczym prowadzony w bardzo lekki i zabawny sposób. Marilia określana jest jako beauty expert, lecz tematyka jej kanału jest bardzo szeroka: haule zakupowe, wystrój wnętrz, podróże, makijaż, codzienne życie.

Używa prostego słownictwa, które zrozumie każda osoba ucząca się greckiego..

Evelina Nikoliza

Evelina również prowadzi kanał o wszystkim i o niczym. Pokazuje swoje życie, znajomych, psa. Mieszka w Atenach, więc pokazuje też różne miejsca w Atenach, ale również podróżuje po Grecji i nagrywa tam vlogi.

Język, jaki usłyszycie w jej filmach, jest bardzo codzienny, z mnóstwem potocznych wyrażeń. Dzięki temu, że w jej filmach pojawiają się często jej znajomi, usłyszycie prawdziwe rozmowy między przyjaciółmi.

4. Aranżacja wnętrz 🪑

Spiros Soulis

Spiros Soulis to jeden z bardziej znanych Youtuberów, który prowadzi kanał o tematyce dekoracji domu i wskazówek dotyczących sprzątania. Jego kariera zaczęła się  od programu w telewizji dotyczącego metamorfozy mieszkań.

Spiros mówi wyraźnie, używa prostego słownictwa i często żartuje. Jego filmy mają też napisy w języku angielskim.

Fotis Kazantzidis

Architekt wnętrz, który dzieli się wskazówkami dotyczącymi urządzania różnych pomieszczeń. Mówi powoli, więc jego filmy nadają się również dla osób początkujących. Pokazuje bardzo dużo zdjęć i filmów, które następnie opisuje, co pozwala na poznanie nowego słownictwa.

5. Nauka 🔭

Astronio

Jeśli interesujesz się astrofizyką, ten kanał Ci się spodoba. Pavlos Kastanas jest astrofizykiem i stara się w prosty i zrozumiały sposób przybliżyć widzom zjawiska widoczne na niebie. 

Co to jest teoria Wielkiego Wybuchu? Które planety są najdziwniejsze? Co nam wiadomo o ciemnej materii?

Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź na tym kanale. I wszystko to po grecku.

Καθημερινή Φυσική

Καθημερινή φυσική, czyli codzienna fizyka, to kanał edukacyjny prowadzony przez Stefanosa. Opowiada o fizyce, o nauce i wielu innych ciekawych zjawiskach, które dzieją się wokół nas.

Stefanos mówi językiem zrozumiałym, choć z racji tematyki kanału pojawiają się też wyrazy trudniejsze, opisujące dane zjawisko.

6. Człowiek i choroby 🧬

Human Nature

Kanał poświęcony ciału człowieka i jego zdrowiu i chorobom. Prowadząca Anna w bardzo prosty sposób opowiada o skomplikowanych procesach zachodzących w ciele ludzkim.

Tematy są bardzo ciekawe i język nie taki skomplikowany jak by mogło się wydawać.

7. Komedia 😂

Kanały komediowe to moja ulubiona kategoria, ale jednocześnie najtrudniejsza pod względem językowym. Żarty często opierają się na wielu znaczeniach jednego słowa lub na przekręceniu jakiegoś wyrażenia. Warto oglądać je z kimś, kto może wytłumaczyć przynajmniej część żartów.

Lambros Fisfis 

Fisfis jest komikiem. Początkowo występował w serialach komediowych w telewizji, obecnie ma własny kanał i uprawia stand-up.

Język, którego używa nie jest trudny. Możesz zacząć od nagrań, w których rozmawia z dziećmi na różne tematy, np. pyta o pieniądze, o politykę, o miłość, o Grecję. Odpowiedzi dzieci są przezabawne, ale komentarze Fisfisa też są świetne.

Dionysis Atzarakis

To mój ulubiony komik! Dionysis świetnie bawi się słowem. Zamienia, przekręca, przeinacza greckie wyrazy i zwroty i dzięki temu jego filmy są naprawdę zabawne. Polecam ten kanał osobom, które mają dobry poziom języka greckiego.

5 Minute Mum

Uwielbiam ten kanał! Elena, mama Fedry, w bardzo zabawny sposób pokazuje życie rodziców. Parodiuje różne zachowania matek i ogólnie trudne życie rodziców. Nawet, jeśli nie interesuje Cię życie rodzicielskie, nauczysz się z niego wielu ciekawych słów używanych na co dzień (nie tylko w odniesieniu do dzieci).

8. Easy Greek 📖

Easy Greek

To najlepszy kanał do nauki greckiego na Youtubie. W każdym filmie znajdziesz wypowiedzi wielu Greków i Greczynek na jakiś konkretny temat. Niektórzy używają prostego słownictwa, inni bardziej zaawansowanego. Każdy film ma napisy w języku greckim i angielskim.

Powiedz to po grecku

Do tej kategorii zalicza się też mój kanał, który (choć nie prowadzony bardzo regularnie) zawiera dużo ciekawostek dotyczących języka greckiego. W tym roku planuję ponownie wrócić do regularnego nagrywania, więc będzie mi bardzo miło, jeśli zaczniesz mnie tam obserwować.

9. TEDx 📢

Jeśli lubisz słuchać wystąpień na TEDxie, podrzucam Ci listę wystąpień w języku greckim. Z pewnością znajdziesz tu wiele interesujących wypowiedzi na różne tematy. 

To tyle propozycji ode mnie. Starałam się, żeby powyższa lista była różnorodna i żeby każdy znalazł coś dla siebie. Jeśli chcesz polecić czytelnikom inne kanały, zostaw komentarz pod tym wpisem. Z przyjemnością go przeczytam!


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Zainetersowanym archeologią i mitologią polecam kanał The Mythologist. Do niektórych filmików dostępne są też napisy w języku greckim, co może ułatwić naukę.

  2. Ale świetny artykuł! Bardzo chętnie zawieszę oko i ucho na tych propozycjach 🙂 Na YouTube lubię odwiedzać kanał Glossonauts. Sympatyczna ekipa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.