Sławne osoby, które mają greckie pochodzenie

Na pewno słyszeliście o sławnych Włochach, Portugalczykach, Polakach czy Amerykaninach. A czy słyszeliście o Grekach, którzy są znani na całym świecie? Są wśród nich popularni sportowcy, kompozytorzy, reżyserzy, a nawet aktorzy z Hollywood. 

W tym wpisie przybliżę Wam sylwetki 11 popularnych osób greckiego pochodzenia. Historię zamierzchłą zostawię w spokoju. O Homerze czy Platonie przeczytacie w podręcznikach. Skupię się na współczesnych osobistościach ze świata kina, sportu, muzyki czy poezji.  

Jennifer Aniston  

Amerykańska aktorka i producentka filmowa. Zasłynęła z serialu „Przyjaciele”. Za rolę Rachel Green została wyróżniona nagrodą Emmy i Złotym Globem. Urodziła się w Los Angeles, choć pochodzi z rodziny o greckich korzeniach. Jej ojciec John, również aktor, urodził się w Chanii na Krecie. Wyemigrował wraz z rodzicami do USA, gdy miał 2 lata. Dziadek Jennifer przekształcił ich greckie nazwisko Anastasakis na Aniston, aby brzmiało bardziej po amerykańsku. Jennifer w swoich wywiadach niejednokrotnie podkreślała, że jest bardzo dumna ze swoich greckich korzeni, a Grecja zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. Jako dziecko mieszkała przez rok z rodzicami w Grecji. Jej matka Nancy Dow też miała przodków z Hellady.  

Rita Wilson

Aktorka znana m.in. z filmu „Bezsenność w Seattle”, w którym zagrała razem ze swoim mężem Tomem Hanks’em. Wyprodukowała popularne na całym świecie komedie „“Moje wielkie greckie wesele” i „Moja wielka grecka wycieczka”.

Rita urodziła się jako Margarita Ibrahimoff. Jej matką była Greczynka albańskiego pochodzenia, a ojciec urodzonym w Grecji Bułgarem. Rita wychowała się w religii prawosławnej. Miłość do Grecji płynie w jej krwi. Wraz z mężem wielokrotnie podkreślali swoje przywiązanie do Grecji i jej kultury. Często odwiedzają Grecję, mają nawet dom na malowniczej wyspie Antiparos. W 2020 roku otrzymali greckie obywatelstwo. Wraz z nimi honorowe obywatelstwo otrzymali ich synowie w podzięce za pomoc, której para udzieliła w 2018 roku, gdy w miejscowości Mati niedaleko Aten szalały pożary. W płomieniach zginęło wtedy ponad 100 osób. 

Tom Hanks, mąż Rity Wilson podczas rozdania Złotych Globów w 2020 powiedział: „Grecja to raj… Byłem w najpiękniejszych miejscach na świecie, żadne z nich nie przewyższa Grecji. Tam ziemia, niebo i woda są dobre dla duszy. To uzdrawiające miejsce. Zwłaszcza, jeśli poddasz się temu bajecznemu greckiemu rozkładowi dnia: spania do południa, bycia na nogach do 3 nad ranem i dyskutowania w tawernie do 3 nad ranem. To najlepszy sposób na życie, jaki można osiągnąć”. Te słowa to chyba najlepszy dowód miłości i przywiązania do Grecji. Czy można lepiej zachęcić do wizyty tego malowniczego kraju?  

Nia Vardalos

Kanadyjska aktorka i producentka. Jest córką greckich imigrantów. Uczyła się w greckiej szkółce, dzięki czemu dobrze zna język grecki. Jej życiowe doświadczenia zainspirowały ją do napisania scenariusza komedii romantycznej o amerykańskich Grekach. Zagrała zresztą główną rolę w filmie „Moje wielkie greckie wesele”.

Dzięki udziałowi w filmie Nia Vardalos zdobyła nominację do Oscara za najlepszy scenariusz, a także nominację do Złotego Globu za najlepszą rolę żeńską w kategorii musical lub komedia. Film okazał się sukcesem. W 2009 roku aktorka zagrała w „Mojej wielkiej greckiej wycieczce”. Film był pierwszą amerykańską produkcją, która uzyskała pozwolenie na kręcenie zdjęć na Akropolu. Podobno sama Nia Vardalos napisała do greckiego rządu o zgodę.

Wkrótce wyjdzie kolejna, trzecia już część komedii  „Moje wielkie greckie wesele”. Premierę filmu zaplanowano na 8 września 2023 roku.

George Michael

Georgios Kyriakos Panagiotoy, znany jako George Michael, to wybitny piosenkarz, producent muzyczny i kompozytor muzyki pop. Urodził się 25 czerwca 1963 w Londynie. Jego ojciec był Grekiem cypryjskiego pochodzenia, który w latach 50. wyemigrował do Londynu. Jego matka była angielską tancerką.

George założył zespół Wham. Na pewno kojarzycie go ze świątecznego hitu „Last Christmas”. Do jego najsłynniejszych przebojów należą:  „Wake me up before you go-go”, „Careless Whispers” czy „Freedom”. 26 lipca 2007 roku wystąpił na koncercie przed grecką publicznością na stadionie OAKA w Atenach. Piosenkarz wniósł na scenę grecką flagę i podziękował po grecku. Zmarł 25 grudnia 2016 roku, zostawiając pustkę w sercach milionów Greków.

Arystoteles Onasis

Onassis to człowiek, którego nie trzeba nikomu przedstawić. Urodził się 15 stycznia 1906 roku w Smyrnie. Grek, najbogatszy człowiek świata, przedsiębiorca, magnat transportu morskiego, właściciel narodowych linii lotniczych Olympic Airlines. Poślubił Jackie Kennedy – wdowę po prezydencie Stanów Zjednoczonych. W 1962 roku kupił grecką wyspę Skorpios.  

Maria Callas

Grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana primadonną stulecia i światową diwą. Mówiono o niej La Divina, czyli boska.

3 sierpnia 1947 zadebiutowała we Włoszech występem w Arena di Verona w partii Giocondy, pod batutą jednego z największych dyrygentów operowych XX wieku Tullio Serafina. 30 listopada 1948 po raz pierwszy w swej karierze zaśpiewała we florenckim Teatro Comunale partię Normy w Normie Belliniego. Stała się ona jedną z najważniejszych ról w jej repertuarze. Występowała na światowych scenach m.in. : w mediolańskiej La Scali i nowojorskiej Metropolitan Operze. Tłumy widzów ją kochały. Nie było drugiej takiej wybitnej greckiej diwy.  

Yiannis Chryssomallis

Grecki kompozytor, pianista, klawiszowiec i producent muzyczny znany jako Yanni. Posługuje się stenografią muzyczną, którą opracował jako dziecko, łącząc jazz, klasykę, soft rock i muzykę świata.  Dwukrotnie nominowany do Grammy za dwa albumy „Dare to Dream” i „In My Time”. Jego kompozycje muzyczne były wykorzystywane w komercyjnych programach telewizyjnych, zwłaszcza podczas wydarzeń sportowych. Słynie z organizacji koncertów w miejscach historycznych. Zorganizował koncert na Akropolu.

Jorgos Saferis  

A właściwie Georgios Seferiadis. Grecki pisarz, poeta. Urodził się w 1900 roku w Smyrnie. Dzieciństwo spędził w Turcji, zadebiutował w 1914 roku. Po wybuchu I wojny światowej razem z rodziną przeniósł się do Grecji. Ukończył Gimnazjum Klasyczne w Atenach.  Prawie całe życie podróżował. Służył w wielu greckich placówkach zagranicznych. Poza granicami Grecji zdobył sławę w 1963 roku. Wtedy jako pierwszy Grek został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Tematy, które poruszał w swoich utworach to przede wszystkim: grecka kultura, tęsknota za utraconą ojczyzną oraz doświadczenia emigranta po katastrofie małoazjatyckiej. Jego zapiski „Dni 1941–1956” to legendarne dzieło w powojennej literaturze europejskiej. Zmarł w 1971 roku w Atenach. 

Theo Angelopoulos  

Urodził się 17 kwietnia 1935 r. w Atenach. Ukończył wydział prawa na uniwersytecie łacińskim, a następnie studiował w Paryżu reżyserię i współpracował z dokumentalistą Jeanem Rochem. Po powrocie do Grecji pracował jako krytyk filmowy. W 1970 roku zadebiutował filmem „Rekonstrukcja”. Wydał trylogię  poświęconą XX-wiecznej historii Grecji — „Pamiętny rok”, „Podróż komediantów” oraz „Myśliwi”. W 1998 roku za film „Wieczność i jeden dzień” Angelopoulos dostał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. W 2008 roku zrealizował swój ostatni film „Pył czasu” — historię miłości dwóch mężczyzn – Greka i Niemca do Rosjanki. To wielki epos, który toczy się przez pół wieku w Rosji, na Syberii i w Niemczech. Zmarł tragicznie w 2012 roku potrącony przez motocykl. 

Eleni

Eleni – jedna z najpopularniejszych piosenkarek na polskiej scenie muzycznej. Znają ją wszyscy Polacy. Nie ma chyba osoby, której o uszy nie obiła się piosenka „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słonca”.

Choć urodziła się w 1956 roku w Bielawie na Dolnym Śląsku, pochodzi z greckiej rodziny. Jej rodzice, Perykles i Despina Milopulos  wyemigrowali do Polski w latach 50. po wojnie domowej w Grecji. Helena Tzoka swoje utwory wykonuje w trzech językach: polskim, greckim i angielskim. Nagrała ponad 20 płyt w milionowych nakładach, zdobywając aż osiem „Złotych Płyt” oraz dwie „Platynowe Płyty”. Prywatnie spotkała ją ogromna tragedia. Straciła swoją jedyną 17-letnią córkę Afrodytę, która została zamordowana. 

Czy znaliście tych Greków? Kogo dodalibyście do tej listy? Dajcie znać w komentarzu. 

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.