Podsumowanie roku 2019 i plany na 2020

Lubię robić podsumowania, bo dzięki nim wiem, ile udało mi się osiągnąć w określonym czasie oraz nad czym jeszcze muszę popracować. Zanim przystąpiłam do pisania podsumowania roku 2019, przeczytałam poprzednie podsumowania z roku 2017 i 2018. Miło jest do nich wrócić i porównać, co zaprzątało moją głowę wtedy, a co zaprząta ją teraz.

Z perspektywy czasu widzę też, czy moje plany były realne, czy nie zamierzałam zrobić zbyt dużo w krótkim czasie oraz co wziąć pod uwagę przy planowaniu kolejnego roku. Bo podsumowanie samo w sobie nie ma żadnej wartości, jeśli nie wyciągamy z niego żadnych wniosków na przyszłość.

Ja moje wnioski wyciągnęłam i niektóre z nich przedstawię poniżej. Ten wpis będzie zawierał nie tylko suche fakty, ale też wiele moich przemyśleń. Mam nadzieję, że pomogą Ci one w realizacji Twoich celów.

Co się działo w roku 2019?

Na rok 2019 miałam zaplanowane mnóstwo ciekawych projektów, z których większość poszła w odstawkę. Niektóre z powodu braku czasu, inne z powodu zmiany priorytetów. Według mnie to jest ok – niektórych rzeczy nie da się przewidzieć w grudniu lub styczniu, gdy planujemy kolejne miesiące, np. to, że pod koniec roku będę tak wypalona psychicznie, że nie będę miała siły napisać nawet jednego nowego wpisu na blog, co rzeczywiście miało miejsce w październiku i listopadzie.

Ważne jest, żeby nie katować się z tego powodu, że nie zrobiliśmy czegoś, co było zaplanowane, lecz weryfikować swoje plany. Wiem, że to tak mądrze brzmi, ale dużo czasu mi zajęło, żeby się z tym pogodzić. Przez całe życie miałam wrażenie, że jeśli do czegoś się zobowiązałam (nawet sama przed sobą), to muszę to spełnić. Teraz wiem, że wcale tak nie musi być.

Rok 2019 był dla mnie rokiem, w którym nauczyłam się wielu nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o biznes online, wydałam własną książkę i zweryfikowałam wiele swoich poglądów na życie i pracę.

Jakie plany zrealizowałam?

WYDANIE ROZMÓWEK W WERSJI PAPIEROWEJ. To był mój najbardziej ambitny cel. Taki, z którym wiązało się mnóstwo pracy i nowych rzeczy, z którymi nie miałam do czynienia nigdy wcześniej. Nawiązałam współpracę z graficzką, która zajęła się oprawą graficzną książki i przeprowadziła bezboleśnie przez cały proces samodzielnego wydawania książki. Więcej o tym procesie napiszę w osobnym artykule.

Nieśmiało zakładałam, że książka będzie gotowa do końca czerwca – i tak, była gotowa. Jej przedsprzedaż zaczęła się w ostatnich dniach czerwca, a na początku lipca pojechałam do Polski, żeby osobiście podpisać każdy zakupiony egzemplarz. Cieszyłam się jak dziecko z tego osiągnięcia i wiem, że będę chciała cały ten proces powtórzyć z kolejną książką!

KSIĄŻKI DO NAUKI GRECKIEGO. Oprócz wydania własnej książki, nawiązałam współpracę z greckimi wydawnictwami, które opublikowały książki do nauki greckiego po polsku. Sprowadziłam te książki do mojego sklepu, dzięki czemu są one teraz dostępne również w Polsce.

WEBINARY. Na początku roku wymyśliłam, że będę przeprowadzać dla Was webinary, czyli szkolenia online w czasie rzeczywistym. Jak wymyśliłam, tak zrobiłam, ale przyznam, że nie było łatwo. Nigdy wcześniej nie prowadziłam spotkań online, więc wszystko było dla mnie nowe i przerażające.

Cholernie się bałam pierwszego webinaru. Bałam się tak bardzo, że dwa razy przekładałam jego termin. Jednak gdy było już po wszystkim, z przyjemnością ogłosiłam kolejny webinar, bo bardzo mi się spodobała taka forma przekazywania wiedzy i byłam niezmiernie dumna z siebie, że przełamałam swój strach.

W sumie w 2019 roku przeprowadziłam 3 webinary, z czego jeden można zakupić w moim sklepie. Pozostałe z powodów technicznych nie nadają się do sprzedaży. W 2020 roku będę testować różne platformy do prowadzenia webinarów, aż trafię na taką, która będzie mi i Wam najlepiej odpowiadać. Kolejny webinar odbędzie się już niedługo.

Zobacz webinar o wymowie i akcencie w języku greckim.

LIVE’Y NA FACEBOOKU. Jednym z celów na poprzedni rok było wprowadzenie więcej komunikacji w formie wideo. Webinary to była jedna forma, a kolejna to bardzo popularne ostatnio live’y w grupie na Facebooku. Przez cały rok prowadziłam je bardzo nieregularnie, po pierwsze z powodu mojego strachu przed wystąpieniami online, a po drugie nie bardzo miałam pomysł, o czym na tych live’ach mówić, żeby to było dla Was wartościowe.

Nadal nie mam sprecyzowanej do końca koncepcji. Na razie informuję głównie o nowościach w moim sklepie, nowych wpisach, odpowiadam na pytania czytelników, ale czegoś jeszcze mi tam brakuje. Myślę, że z czasem pomysł na live’y sam się wyklaruje.

Jeśli nie ma Cię jeszcze w mojej grupie na Facebooku, dołącz tutaj.

FILMY NA YOUTUBE. Kontynuując temat filmów, przenieśmy się na Youtube. Z nagrywaniem nie poszło mi tak, jak planowałam. Przygotowanie scenariusza filmu wymaga czasu, później nagranie go i obróbka wideo zajmuje jeszcze więcej czasu. W związku z tym, że przez pierwsze miesiące pracowałam głównie nad książką, czasu na zbyciu nie miałam. Dopiero w październiku udało mi się wrócić do nagrywania, ale wiem, że tym razem mi się uda.

Kupiłam specjalne lampy, żeby nie musieć się martwić o światło (w Anglii nie ma go zbyt dużo, przez co często było to moją wymówką, żeby nie nagrywać), nauczyłam się szybko obrabiać filmy i dodawać napisy, więc idzie mi to całkiem sprawnie (choć nadal zajmuje sporo czasu). Kanał dalej wygląda dosyć biednie, bo jest na nim zaledwie 10 filmów. Sukcesem jednak jest to, że moje pierwsze filmy, które nagrałam jeszcze w 2017 roku, mają ponad 10.000 wyświetleń!

INSTAGRAM. Najkrótszą formą wideo są relacje na Instagramie. Nie nagrywałam ich codziennie, ale eksperymentowałam – i cały czas eksperymentuję – z różnymi formatami (quizy, ciekawostki, zdjęcia, filmy). Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co na blogu i co u mnie, zapraszam do obserwowania mojego profilu na Instagramie.

Czego nie udało mi się zrealizować?

Zakładałam, że napiszę kolejną książkę do nauki słownictwa oraz przewodnik po Atenach. Nie udało się, jednak nie płaczę z tego powodu. Zapisuję wnioski i działam dalej.

Plany na 2020

W nowym roku planuję przede wszystkim pracować mniej i mądrzej. Do tej pory miałam presję, którą sama na siebie nałożyłam, że muszę być wszędzie, muszę dużo publikować, codziennie tworzyć jakieś treści, bo inaczej mój blog zginie, moi czytelnicy o mnie zapomną i przepadnie cała moja praca. Zamierzam tę presję z siebie zdjąć.

Planuję nawiązać współprace z osobami, które przejmą część moich zadań, dzięki czemu uwolnię cenny czas na inne działania takie jak poniżej.

KURS GRECKIEGO. Planuję stworzyć kurs online języka greckiego od podstaw. Mam na niego pomysł, teraz tylko muszę się zabrać za jego realizację. To będzie plan na pierwszy kwartał roku.

ZESZYTY Z GRECKIM MOTYWEM. Jeszcze tego nigdzie nie ogłaszałam, ale już od dłuższego czasu przyglądam się, jak wygląda rynek zeszytów w Polsce. Myślę, że zeszyty z greckim motywem byłyby fajnym uzupełnieniem materiałów do nauki języka i przy okazji dodatkową motywacją. Bo kogo nie zmotywuje ładny obrazek z Grecji?

Uwielbiam wszelkiego rodzaju zeszyty i notesy, więc sama chętnie z takich zeszytów będę korzystać. Co do wzorów, mam kilka pomysłów, ale będę je na pewno konsultować z Wami. Jeśli już teraz masz jakiś pomysł na wzór, daj mi znać w komentarzu.

WYDAĆ KOLEJNĄ KSIĄŻKĘ, tym razem dla poziomu zaawansowanego. Jest to książka, która czeka na napisanie od 2 lat. Mam już nawet zarys 2 lub 3 rozdziałów. Planuję ją w tym roku ukończyć.

SŁOWNIK JĘZYKA GRECKIEGO ONLINE. Na koniec zostawiam informację o słowniku, choć nie wiem, czy dobrze robię, że w ogóle o tym wspominam. Nakład pracy związany z takim słownikiem mnie przeraża – na pewno nie będzie to projekt, który zostanie zakończony w jakimś określonym czasie. W tym roku chciałabym skompletować zespół do pracy nad nim i go po prostu zacząć. Nie mam jeszcze sprecyzowanych działań związanych ze słownikiem, one dopiero będą się klarować w drugiej połowie roku.

Ostatni cel, jaki mam w tym roku, to ZWOLNIĆ. Nie dotyczy to tylko pracy, ale mojego życia. Czuję potrzebę zwolnienia i uporządkowania moich działań. Doszłam do takiego etapu, że chcę żyć bardziej świadomie i koncentrować się tylko na ważnych rzeczach. Do tej pory brakowało mi czasu, który mogłam spędzać z dala od komputera, bo tak jak pisałam wyżej czułam presję, żeby być obecna w Internecie przez cały czas. Dlatego też jednym z moich celów na ten rok jest czytanie książek, rysowanie, robienie kreatywnych rzeczy na papierze (cokolwiek by to nie miało być), być offline. Chcę poświęcić więcej czasu sobie i moim bliskim, bo pracy zawsze będzie dużo, a czas z bliskimi może kiedyś się skończyć.

Oprócz powyższych planów jest jeszcze kilka mniejszych jak organizowanie webinarów co 2 miesiące, mini e-book o wyrażeniach z czasownikiem παίρνω (jest to bardzo ciekawy czasownik), rozszerzenie e-booka o czasownikach i wiele innych, które pewnie wpadną mi do głowy w ciągu roku.

***

Podsumowując więc rok 2019, stwierdzam, że był to bardzo produktywny czas, pomimo tego że tak naprawdę zrealizowałam tylko jeden z kilku założonych celów. Wiedza jednak, którą zyskałam dzięki niemu przyda mi się przy kolejnych projektach.

Z całą pewnością stwierdzam też, że uwielbiam to, co robię, czyli dzielić się wiedzą o języku greckim, wymyślać nowe projekty, rozmawiać z moimi czytelnikami. Bez Ciebie nie byłoby mnie tutaj. Dziękuję Ci z całego serca za Twoją obecność i wspieranie mnie! Wkrótce udostępnię ankietę (jak to robię co roku), żeby poznać Cię bliżej, poznać Twoje potrzeby i zainspirować się Twoją historią. Wiem, że mój rok 2020 będzie niezwykły i Tobie również tego życzę!

Podobne wpisy

17 komentarzy

  1. Człowiek uczy się całe życie. Ja życzę Pani realizacji swoich planów, ponieważ są one korzyścią i pomocą dla innych. Pozdrawiam 🙂

  2. Oczywiście szczęśliwego nowego roku!
    Ja czekam z niecierpliwością na książke dla osób średniozaawansowanych. Bardzo mi brakuje nowych materiałów do nauki. A moim greckim celem na ten rok jest przeczytanie książki w języku greckim. Mam ową zakupioną już,łatwo nie jest ale pierwszy rozdział już przeczytany. Do końca jeszcze daleko ?

  3. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku??? Dużo zdrowia i Radości na każdy dzień, i SPEŁNIENIA MARZEŃ i PLANÓW ❤ Ja i mój Mąż bardzo chętnie rozpoczniemy z Panią kurs dla początkujących ??Pozdrawiam ?Edyta

  4. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i na każdy dzień tego roku. Najbardziej życzę zwolnienia tempa i dania sobie trochę luzu.Stare polskie porzekadło mowi: ,,Nie trzymaj kilku srok za jeden ogon,,Po prostu się nie da i już. Serdecznie pozdrawiam Grażyna.

  5. Będę z niecierpliwością oczekiwać na książkę dla poziomu zaawansowanego 🙂 Serdecznie pozdrawiam i καλή χρονιά!

  6. Trzymam kciuki za wszystkie plany na 2020! A najbardziej za ten, by zwolnić 🙂 Czekam za zniecierpliwieniem na nowości, kurs online (średniozaawansowany) oraz notesy. Kali Xronia!

  7. Czy mogłaby Pani stworzyć zeszyty do kaligrafii greckiego alfabetu. Takie do ćwiczeń. Z wzorcem , jak prawidłowo pisać poszczególne litery. Myślę że bardzo byłyby pomocne. Jeśli istnieją już , to gdzie takie można kupić ? Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w Nowym 2020 Roku. Dobrego roku. !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.