podsumowanie roku 2018

Podsumowanie roku 2018 + ankieta dla czytelników

Długo odkładałam napisanie tego podsumowania, aż w końcu nadszedł prawie koniec stycznia i stwierdziłam, że jak nie teraz, to kiedy? Przeanalizowanie działań z poprzedniego roku wymaga wysiłku, ale na pewno się opłaca. W ten sposób możemy zobaczyć, co zrobiliśmy dobrze, co zrobiliśmy źle i co możemy poprawić. W sumie to nawet zastanawiam się, czy nie wprowadzić cyklu miesięcznych podsumowań. Co o tym myślicie?

Już nie przedłużając, przedstawiam Wam wnioski z moich działań w roku 2018 i plany na kolejny rok (a mam Wam bardzo dużo do powiedzenia). Jestem ciekawa, jak Wam się one spodobają.

Co się działo w roku 2018?

Jeśli jesteście ze mną od ponad roku, to być może pamiętacie moje poprzednie podsumowanie i plany na 2018. Wtedy nieśmiało odkryłam przed Wami powody, dla których założyłam tego bloga, i co planuję z nim robić. Teraz przyszła pora na rozliczenie się z tych planów, co z chęcią uczynię, bo mogę z całą pewnością stwierdzić, że udało mi się zrobić dużo więcej, niż to, co było zaplanowane.

NAPISANIE KSIĄŻKI. Jednym z planów było napisanie książki z praktycznym słownictwem w języku greckim. Książkę owszem napisałam, ale zupełnie inną niż planowałam. Tamta książka miała być skierowana do osób zaawansowanych, ale w trakcie pisania przyszedł mi pomysł na rozmówki dla osób początkujących, o czym już pisałam w tym wpisie. Więc od czerwca 2018 zajęłam się rozmówkami, a na kolejną książkę nie wystarczyło już czasu. Tamta książka nadal jest w planach i nadal możecie się zapisać na listę zainteresowanych w tym wpisie (na samym dole strony). Obiecałam sobie, że powstanie w tym roku (mniej więcej w drugiej połowie), więc jeszcze trochę na nią poczekacie.

NAGRYWANIE FILMIKÓW. Kolejnym planem było nagrywanie filmików na Youtube. Tutaj niestety poległam. Na początku roku nagrałam 3 filmy, a potem już nie miałam ani czasu, ani warunków, w związku z czym mój kanał na Youtube leży i kwiczy. Jednak w tym roku planuję go reaktywować.

Postanowienie dotyczące nagrywania filmów spełniłam natomiast w inny sposób. Zaczęłam nagrywać relacje na Instagramie – na początku dosyć nieśmiało i z milionem błędów, a teraz już coraz bardziej swobodnie. Bardzo mi się podoba taki sposób przekazywania wiedzy i rozmawiania z Wami, więc będę to kontynuować. Jeśli jeszcze nie oglądacie mnie na Instagramie, to zapraszam tutaj.

GRUPA BLOGERSKA. W 2018 roku dołączyłam do grupy Blogów językowych i kulturowych, która zrzesza blogi promujące różne języki i kultury. Wspólnie napisaliśmy kilka artykułów, dzięki którym poznało mnie więcej osób i mam nadzieję, że zainteresowało językiem greckim. Artykuły te znajdziecie tutaj.

BLOG O ATENACH. W poprzednim podsumowaniu ogłaszałam, że w styczniu 2018 powstanie nowy projekt blogowy. Rzeczywiście, 1 stycznia otworzyłyśmy razem z moją siostrą wrota nowego bloga pt. Pod Akropolem. Jest to blog turystyczny poświęcony Atenom i jego okolicom. Piszemy głównie porady dla osób odwiedzających stolicę Grecji, ale też różne ciekawostki, których na próżno szukać w polskich przewodnikach. Od czytelników otrzymujemy mnóstwo wiadomości z podziękowaniami za porady, więc wiemy, że z tym tematem trafiłyśmy w dziesiątkę i oczywiście planujemy nadal go rozwijać.

Tyle było moich planów na poprzedni rok. Muszę powiedzieć, że ten rok był bardzo pracowity, ale jestem bardzo zadowolona z wyników tej pracy. Moim największym sukcesem było oczywiście napisanie rozmówek polsko-greckich. Oprócz pisania zajęłam się przygotowaniem rozmówek do sprzedaży. Wiązało się to z zatrudnieniem graficzki i korektorki, założeniem sklepu internetowego, podpisaniem umowy z firmą od płatności online, nauczeniem się obsługi tego sklepu i mnóstwem innych rzeczy. Do rozmówek nagrałam też audio, które sama edytowałam. Wszystko to zajęło mi mnóstwo czasu, ale też dało ogromne doświadczenie. Teraz wiem, z czym wszystkie te zadania się wiążą, więc następnym razem na pewno zatrudnię więcej osób do pomocy.

Z osiągnięć muszę wymienić też współpracę z wrocławskim lotniskiem, dla którego napisałam artykuł o Atenach, a teraz piszę również artykuły o innych miejscach. Artykuł ten opublikowałam również na blogu o Atenach i można go przeczytać tutaj.

W poprzednim roku odwiedziłam Grecję rekordową liczbę razy, bo aż 5! Można powiedzieć, że co 2-3 miesiące byłam w Grecji, z czego oczywiście się cieszę, ale w tym roku już nie planuję tak dużo podróżować.

Moje plany na rok 2019

To, że rok 2019 będzie rokiem szczęścia i pełnym sukcesów, to wiem, bo na Nowy Rok wygrałam flouri.

Wiem to też z innego względu – dobrze wykonany plan to podstawa sukcesu. A ja planów na ten rok mam mnóstwo, z czego część mam już dobrze zaplanowaną, a część jest jeszcze płynna i w sferze rozważań, bo nie wiem, na co wystarczy mi czasu, a na co nie.

ROZMÓWKI W WERSJI PAPIEROWEJ. Pierwszy kwartał planuję poświęcić na przygotowania rozmówek w wersji drukowanej. Jest to coś, o co mnie prosi bardzo dużo osób i wiem, że jest to potrzebne, żeby moja praca dotarła do większej ilości czytelników. W tej chwili jestem na etapie rozmów z różnymi podwykonawcami, którzy pomogą mi przejść przez cały proces wydawniczy. Myślę, że do końca stycznia sfinalizuję ten etap i zabiorę się do pracy nad przygotowywaniem książki do druku. Proces ten wymaga mnóstwo czasu i ogromnych nakładów finansowych, więc na razie nie mogę powiedzieć, kiedy książka będzie w sprzedaży (nieśmiało zakładam, że do czerwca się wyrobię). Osoby zainteresowane zachęcam do zapisania się na listę zainteresowanych, a wtedy o wszystkim dowiecie się jako pierwsi.

KOSZULKI Z GRECKIM WZOREM. Oprócz wydania książki, w pierwszym kwartale zaprojektuję koszulki z greckimi wzorami. Jeśli obserwujecie mnie na Facebooku, pewnie widzieliście niedawno mój post z zapytaniem, które wzory Wam się podobają. Wzory (będą ich 4) są już u graficzki i w ciągu kilku tygodni będą gotowe. Początkowo planowałam zrobić takie koszulki tylko dla siebie, ale pomyślałam, że Wam też się one spodobają. I nie pomyliłam się. Już się nie mogę ich doczekać!

Na pierwszą połowę roku mam jeszcze kilka mniejszych planów takich jak wprowadzenie do sprzedaży e-booka z greckimi czasownikami (e-book jest już od dawna gotowy, ale nie miałam czasu zrobić do niego strony sprzedażowej), organizowanie szkoleń online i, tak jak wspominałam wyżej, nagrywanie więcej filmików na Youtube.

KOLEJNA KSIĄŻKA. Na drugą połowę roku zaplanowałam napisanie książki dla osób zaawansowanych (tej, o której wspomniałam wyżej), jak również poczynię pierwsze kroki pod kątem przygotowania kursu online do nauki języka greckiego. Na razie się nie cieszcie, bo kurs planuję dopiero na 2020 rok i to raczej pod jego koniec (chociaż kto wie? Może wyrobię się wcześniej).

PRZEWODNIK PO ATENACH. Skoro o książkach mowa, to wspomnę jeszcze, że razem z moją siostrą chcemy w tym roku wydać przewodnik po Atenach. Z tym to dopiero będzie zabawa!

Jak widzicie, mam mnóstwo ambitnych planów na ten rok. Podejrzewam, że terminy realizacji mogą się zmienić w trakcie, ale ogólny zarys już jest. Teraz pozostało zabrać się do dzieła!

Kilka słów o statystykach

Zanim zakończę ten wpis, podzielę się z Wami kilkoma liczbami. W roku 2018 mój blog mocno się rozwinął. Dziennie odwiedzało go ok. 700 osób, co jest dla mnie liczbą niewyobrażalną. Na Facebooku obserwuje mnie ponad 3000 osób, a na grupie mamy ponad 1000 osób. Na Instagramie obserwuje mnie prawie 500 osób, a najsłabiej jest na Youtubie, ponieważ jak już pisałam, nie publikowałam nic od kilku miesięcy.

Wpisy, które najbardziej Wam się podobały w zeszłym roku, to:

11 pomysłów na pamiątki z Grecji

Jak się przywitać i pożegnać po grecku?

Jakich gestów używają Grecy (i jakich lepiej unikać)

Czy język grecki jest trudny?

Zakochaj się po grecku, czyli grecki słowniczek miłosny

Jak widać, powyższe wpisy są uniwersalne. Były one na topie również w poprzednim podsumowaniu, choć w innej kolejności.

Przy okazji statystyk zdradzę Wam też, ile egzemplarzy rozmówek sprzedałam w ciągu 2 miesięcy (listopad-grudzień 2018). 238! Tak, właśnie tyle! Sama nie mogę w to uwierzyć i ogromnie dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli w moją pracę i postanowili wesprzeć moje działania. Jesteście najlepszymi czytelnikami na świecie!

Wypełnij ankietę

Jeśli dotarłeś do końca tego wpisu, oznacza to, że naprawdę lubisz mojego bloga i to właśnie dla Ciebie go piszę. Abym mogła tworzyć jeszcze lepsze materiały, bardziej dopasowane do Twoich potrzeb, proszę Cię o wypełnienie krótkiej ankiety. Pytam w niej o Twoje pomysły i oczekiwania wobec mojego bloga. Bardzo mi zależy, żeby dzięki temu poznać lepiej! Link do ankiety znajduje się tutaj (ankieta jest anonimowa).

Już teraz z góry wszystkim dziękuję za wypełnienie ankiety i z niecierpliwością czekam na Wasze odpowiedzi! Jeśli macie pytania co do moich przyszłych planów, dajcie znać w komentarzu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.