ksiazki do nauki greckiego

Książki do nauki greckiego po polsku

Ten wpis nie będzie długi, ponieważ oferta książek do nauki języka greckiego na rynku polskim jest niezwykle uboga. Niestety. Więcej książek można znaleźć do nauki greki klasycznej niż języka nowogreckiego. Mój blog i moje materiały mają za zadanie wypełnić tę lukę, ale jeszcze dużo czasu upłynie zanim będę mogła powiedzieć, że mi się to udało.

Poniżej przedstawiam dwie książki z rynku polskiego i dwie z rynku greckiego (tak, greckiego, ale przeznaczone dla Polaków, o czym wie bardzo mało osób), które pomogą Ci w nauce tego języka.

Rynek polski

Barbajorgos

barbajorgos nauka greckiego

To jedyna książka na rynku polskim, którą można nazwać kompletnym kursem języka greckiego. Zawiera zarówno objaśnienia gramatyczne, słownictwo, ćwiczenia, słowniczek polsko-grecki i informacje o kulturze greckiej. Podstawową wadą tej pozycji jest przestarzałe słownictwo (książkę wydano jakieś 15 lat temu) oraz brak klucza do ćwiczeń, przez co osoby początkujące narzekają, że nie nadaje się do samodzielnej nauki.

Gdy uczyłam greckiego, właśnie z niej korzystałam. Niestety od wielu lat jest już (prawie) niedostępna w sprzedaży. Można ją znaleźć jeszcze czasem na olx, allegro lub innych forach typu gazeta.pl. Czasami na mojej grupie na Facebooku też pojawiają się ogłoszenia kupna czy sprzedaży tej książki.

Warto się nią zainteresować, jeśli chcesz koniecznie korzystać z materiałów po polsku. Piszę to z lekkim naciskiem na „po polsku”, ponieważ jeśli znasz angielski, znajdziesz o wiele większy wybór materiałów i na pewno dużo przyjemniejszych w odbiorze.

Dogadaj się po grecku

rozmówki polsko greckie dogadaj się po grecku


Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o książce mojego autorstwa “Dogadaj się po grecku”. Książka przeznaczona jest zarówna dla turystów, jak i osób zaczynających naukę języka greckiego. Zawiera bogaty zestaw słownictwa przydatnego w codziennych sytuacjach. Mogę śmiało stwierdzić, że przynajmniej połowę tego słownictwa Grecy używają na co dzień podczas zamawiania kawy, wizyty w restauracji czy teatrze lub w rozmowach ze znajomymi.

Oprócz słownictwa znajdziesz w niej ciekawostki gramatyczne i kulturowe, słowniczki tematyczne oraz mnóstwo innych przydatnych informacji dla każdego, kto interesuje się Grecją i językiem greckim.

Książka dostępna jest w wersji papierowej i elektronicznej. Po zakupie otrzymasz również pliki audio z wymową do słuchania na komputerze czy telefonie. Jest to najbardziej obszerny materiał do nauki greckiego słownictwa wraz z polskim tłumaczeniem.

Inne książki na rynku polskim

Celowo nie wspominam o innych rozmówkach, które są dostępne na rynku polskim, ponieważ zawierają one mnóstwo błędów. Miałam okazję przejrzeć kilka pozycji i niestety nie mogę żadnej polecić.

Rynek grecki

Z ogromnym zaskoczeniem odkryłam, że w Grecji można kupić książki do nauki greckiego po polsku. Obydwie opisane pozycje są wysyłane za granicę, więc śmiało możecie z tej opcji skorzystać.

Μαθαίνω Ελληνικά 1 για Πολωνόφωνους

książka język grecki dla polaków

Tę książkę odkryłam przypadkowo podczas jednej z moich wizyt w Atenach. Zobaczyłam ją na półce w Hondos Center na Omonii (greckiej drogerii, która ma też dział z książkami). Od razu podzieliłam się tą informacją na grupie i kilka osób ją zakupiło. Z tego, co wiem, są one zadowolone z zakupu.

Książka napisana jest po polsku. Zawiera 43 lekcje pisania i czytania, ok. 1000 podstawowych słów w języku greckim, słownik grecko-polski, ćwiczenia z kluczem. Dla początkujących wydała mi się bardzo dobra. I nadal dziwi mnie, że Polacy o niej nie wiedzą.

Mała Gramatyka Nowogrecka

mala gramatyka nowogrecka

Druga pozycja, o której również wcześniej nie słyszałam, to „Mała gramatyka nowogrecka” Manolisa Triandafilidisa. Jest to polskie tłumaczenie szkolnego podręcznika do gramatyki greckiej używanego przez greckich uczniów.

Jest to najbardziej kompletna pozycja objaśniająca gramatykę języka nowogreckiego z modyfikacjami uwzględniającymi najnowsze zmiany w języku. Można ją kupić w moim sklepie i podejrzeć kilka przykładowych stron.

***

Mam nadzieję, że skorzystacie z podanych tu książek. Więcej materiałów (głównie po grecku i angielsku) znajdziecie w e-booku, który otrzymacie po zapisie na „Listy z Grecji”. A może znacie jakieś inne książki, do których nie udało mi się dotrzeć?

Podobne wpisy

5 komentarzy

 1. 10 październik, 2021
  Witam, Autorkę, w szczególności. Zauważyłem brak mizdrzenia się w tekstach witryny, co dobrze rokuje.
  Książkę pani Borowskiej, z płytami, kupiłem 20 lat temu lub 5 więcej, w skromnej “Księgarni Językowej” w Katowicach. Już jest skasowana.
  Po latach począłem słuchać nagrań – i mam kilka uwag. Nie kupiłbym tego, wiedząc.
  Ostatnio począłem robić kwerendę po stronie rosyjskiej, i są pozycje.
  To o tyle dobrze, że od strony angielskiej podręczniki są, też w bibliotekach amerykańskich – i używam Pimsleur lub Berlitz i inne.
  Zauważam, że nie znajduję rezultatów dot. “greckie teksty recytowane powolnie” . Dodałbym z “dykcją” jak w onegdajszych nagraniach winylowych w Polsce (ale nie dla greki, tego nie było).
  Zatem, mam sugestię, aby taki cykl zacząć, fachowo. Z myślą o paru rynkach, bo słownik można dodać w paru językach, a cykl byłby na ponadpodstawowym poziomie. Dobrze jeśli na wesoło, jak np. w książce Leona Leszka Szkutnika “English is my hobby”.

  Pozdr.

  Jerzy Drwięga

  1. Dziękuję za komentarz. Taki cykl jest już na mojej liście materiałów do stworzenia, niestety obecnie brak czasu na jego realizację. Mam nadzieję, że kiedyś ten czas znajdę. Pozdrawiam.

 2. Przez przypadek trafilem na Pani wielce interesujaca strone. Wiele lat temu chcialem uczyc sie greckiego, ale nie bylo wtedy takiego wyboru materialów jak obecnie. Teraz juz jestem zbyt wiekowy, by sie zabrac za ten piekny jezyk. Nie do uwierzenia, ale troche mnie zniechecala pisownia, np.: beta, to nie “b”, tylko “w”, natomiast “b”, to mi + pi ; delta, to nie “d” tylko ang. dzwieczne th. i na odwrót, “d” to nie delta, tylko ni + tau. W Grecji bylem tylko raz i w ciagu miesiaca, zwiedzalismy ja z zona zaczynajac od Salonik a konczas na Krecie. We wrzesniu, w Dafne, trafilismy na fantastyczny festiwal wina. Bylismy na nim dwa razy. W sumie po grecku potrafie jako tako czytac, gorzej ze zrozumieniem 🙂
  Serdecznie pozdrawiam

 3. ostatnio otrzymałem w prezencie książkę ” Grecki w 1 miesiąc ” autorstwa Marii Orfanidou i Hectora Syrianidesa i jestem ciekawy , czy spotkałaś się z nią i ewentualnie co o nie sądzisz . Gorąco pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.