Jakich gestów używają Grecy (i jakich lepiej unikać)

Gdy Grecy ze sobą rozmawiają, używają nie tylko języka, ale całego ciała. Porozumiewają się za pomocą gestów, mimiki twarzy, intonacji. Potrafią robić to tak dynamicznie, że osoby, które nie znają greckiego, odnoszą wrażenie, że Grecy ciągle się ze sobą kłócą. Jednak osoby znające grecki mogą czasami już z daleka zrozumieć, czy chodzi o kłótnię, czy tylko o przyjazną wymianę zdań.

Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jakie są charakterystyczne gesty używane przez Greków i co one oznaczają, oraz jakich gestów lepiej unikać, żeby nikogo nie obrazić.

Ohi

Ruchem, który jest niezrozumiały dla większości osób spoza Grecji (oprócz Bułgarii, bo u nich panuje ten sam zwyczaj) jest ruch głowy do tyłu, gdy mówimy „nie” όχι /ohi/.

Grecy nie kręcą głową na boki, jeśli chcą powiedzieć nie, tylko odchylają głowę do tyłu. Może towarzyszyć temu też uniesienie brwi i dźwięk przypominający cmoknięcie. W wersji dla leniwych wystarczy unieść same brwi, a i tak będzie wiadomo, o co chodzi.

Ne

Ruch na „tak”ναι /ne/ też się różni od polskiego. Polacy kiwają głową w górę i dół kilka razy, a Grecy wykonują pojedynczy ruch głową tylko w dół przy jednoczesnym dłuższym mrugnięciu oczami. Znowu w wersji dla leniwych można przybrać jedynie zadumany wyraz twarzy i mrugnąć przeciągle oczami.

Logariasmo parakalo

W tawernie czy restauracji można też bez słów poprosić o rachunek. Zamiast wołać kelnera i prosić o rachunek – Λογαριασμό παρακαλώ /logariasmo parakalo/, wystarczy unieść w górę rękę i wykonać ruch, jakbyśmy pisali w powietrzu.

Ti thes?

Gdy Grecy chcą zapytać kogoś: Co chcesz? Τι θές; /ti thes?/ wykonują jednoczesny ruch ręką i głową. Jest to dosyć śmieszny gest, bo wygląda to tak, że wykręcamy dłoń tak, żeby była skierowana do góry i jednocześnie prostujemy palec wskazujący oraz potrząsamy głową. Dodatkowo twarz przyjmuje pytający wyraz. I znowu wersja dla leniwych: wystarczy wykonać mały ruch ręką przypominający wyżej opisany.

Ten sam gest może oznaczać pytanie: Co? Τι;, Gdzie idziesz? – Πού πας;, Gdzie byłeś? – Πού ήσουν; w zależności od kontekstu.

Etsi ki etsi

Jeśli chcemy pokazać, że coś nam się średnio podoba lub czujemy się tak sobie, to używamy gestu, który oznacza właśnie tak sobie – έτσι κ έτσι /etsi ki etsi/. Nasza ręka wykonuje ruch taki jakbyśmy wkręcali żarówkę, ale z dłonią skierowaną ku dołowi, a na twarzy przybieramy skwaszoną minę. Wersja minimalistyczna zawiera tylko zrobienie grymasu na twarzy i lekkie pokiwanie głową na boki.

Efharisto

Gest podziękowania (ευχαριστώ /efharisto/ znaczy dziękuję) stosowany jest głównie, gdy osoba, której dziękujemy znajduje się w jakiejś odległości od nas i nie możemy jej podziękować słowami. Używamy wtedy gestu na „tak” opisanego wyżej i prawą dłonią klepiemy 2-3 razy klatkę piersiową na wysokości serca.

Moutza

Najbardziej charakterystycznym, nazywanym przez Greków narodowym, gestem (oczywiście ironicznie), jest μούτζα /moutza/. Wygląda to tak, jakbyśmy chcieli przybić z kimś piątkę, ale w nieco zmodyfikowanej wersji:

Czasami wraz z ruchem ręką mówimy πάρ’τα /parta/ lub dla podkreślenia emocji można użyć obydwu rąk. Jest to gest obraźliwy, więc lepiej uważać, kiedy go stosujemy i w stosunku do kogo. Między znajomymi może być używany żartobliwie, ale też lepiej nie przesadzać.

Spotkacie się z tym gestem najczęściej na ulicy, obserwując kierowców próbujących wyminąć jeden drugiego albo podczas kłótni na temat, kto miał pierwszeństwo. W Grecji to normalne 🙂

Skoro „piątka” jest gestem nieprzyzwoitym, to jak Grecy pokazują, jeśli czegoś jest pięć? Wtedy dłoń z wyprostowanymi palcami jest skierowana w kierunku naszej twarzy, żeby nie być zrozumianym opacznie.

Se grafo

Kolejny obraźliwy gest oznacza, że mam cię gdzieś σε γράφω /se grafo/. Ręce tworzą trójkąt, a dłonie wykonują dynamiczny ruch w dół w stronę narządów płciowych. Czasami towarzyszy temu wulgarny zwrot, którego nie będę tutaj przytaczać. Jak sami rozumiecie, lepiej nie używać tego gestu bez powodu.

Opisane powyżej gesty to tylko niektóre z tych, które możecie zobaczyć na co dzień u Greków. Więcej gestów znajdziecie w poniższym filmiku:

Jeśli znasz inne gesty używane przez Greków, daj znać w komentarzu.


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

12 komentarzy

 1. W artykule zostały użyte sformułowania – dłoń uniesiona ku górze i dłoń w stronę twarzy.
  Czy chodziło o wewnętrzną część dłoni?

 2. A co z takim gestem, jak machanie otwartą dłonią, tak jak my machamy komuś na pożegnanie, albo gdy chcemy, żeby nas dojrzał w tłumie? Słyszałam, że to też może być uznane za obraźliwe, ale czy tak jest rzeczywiście?

  1. Istnieją takie gesty, tylko że zawsze jak odwracamy dłoń w stronę kogoś trzeba mieć złączone palce, nie “rozczapirzone”. Bo otwarta dłoń dla Greków oznacza tylko jedno – moutza!

 3. Uśmiałam się….??? I uświadomiłam sobie że sama zaczynam używać takich gestów?
  Zwłaszcza w samochodzie ??

 4. No cóż, uśmiałem się przypominając niektóre gesty. Echhhh… nie da się tam po prostu być i wyjeżdżając zapomnieć. Nie o Grecji :/ Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Czasami gdy chcą komuś coś powiedzieć zamiast krzyczeć z daleka przybliżają palec wskazujący do ust delikatnie pocierajac o nie; gdy zatrzymują się na chwilę np. na ulicy delikatnie pokazują kierowcy z tyłu używając kciuka i palca wskazującego iż na chwilkę (για λίγο) się zatrzymali; gdy są głodni i burczy im w brzuchu całą dłonią wykonują ruch poziomy właśnie po brzuszku, gdy chcą by ktoś podszedł do nich machaja dłonią z góry na dół a gdy chcą by ktoś odszedł lub wyszedł machaja dłonią z dołu do góry; chcąc w zartach pokazać, że ktoś się boi lub puścił bączka ruszają zgieta w łokciu ręką z zacisnieta pięścią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.