jak wygląda ślub w grecji

Co zaskoczyło polskich gości na greckim ślubie?

Skoro w poprzednim wpisie rozmawialiśmy o miłości, to dzisiaj będzie o ślubie. W lipcu byłam zaproszona na ślub polsko-greckiej pary, który odbył się w kościele prawosławnym z zachowaniem greckich tradycji. Ślub jak ślub, skończył się i poszliśmy się bawić.

Przy stoliku siedziałam z gośćmi z Polski, którzy uczestniczyli w greckim ślubie po raz pierwszy i mieli mnóstwo pytań co do ceremonii zaślubin i wesela. Wszystko dla nich było nowe i nieznane. Tak mi się te pytania spodobały, że postanowiłam je spisać i dzisiaj na nie odpowiadam.

Jakiej wiary są Grecy?

Pierwsze i podstawowe pytanie dotyczyło wiary. Prawosławni, ortodoksi, grekokatolicy czy jeszcze inaczej? W języku polskim wszystkie te nazwy funkcjonują jako określenia dla różnych wyznań, które są do siebie podobne, ale nie tożsame. Grecy są chrześcijanami, ale należą do kościoła prawosławnego (po grecku nazywani są ορθόδοξοι /orthodhoksi/, czyli wyznania prawosławnego).

Czy ksiądz wie o tym, że panna młoda się spóźni?

Jedną z tradycji na greckim ślubie jest to, że panna młoda przyjeżdża do kościoła z opóźnieniem, czasami nawet półgodzinnym. Podobno w ten sposób chce sprawdzić, czy pan młody jest wytrwały i będzie na nią czekał. I tak. Ksiądz o tym wie, co nie znaczy, że popiera.

Czemu nikt nie słucha księdza?

Kolejną kwestią, na którą polscy goście zwrócili uwagę, było to, że podczas ceremonii w kościele nikt nie słuchał księdza, nawet młoda para. Goście rozmawiali między sobą, wychodzili na papierosa, wchodzili z powrotem; młodzi też szeptali coś do siebie, uśmiechali się do zebranych i jakby nie interesowali się tym, co mówi ksiądz. Nie wiem, z czego to wynika, ale Grecy tak się po prostu zachowują w kościele – ksiądz sobie, a zebrani sobie.

Co oznacza chodzenie wokół ołtarza?

Zainteresowanie wzbudziło chodzenie młodych wraz z księdzem wokół ołtarza, tzw. taniec Izajasza o χορός του Ησαΐα /o horos tu Isaija/. Jest to pierwszy wspólny taniec młodych symbolizujący drogę, którą obrali poprzez zawarcie małżeństwa. Ksiądz prowadzi ich w tym tańcu i wskazuje drogę, którą będą kroczyć.

grecki ślub prawosławny

Dlaczego młodzi mają wianki na głowach?

Wianki, które nakłada świadek na głowy młodej pary nazywają się στέφανα /stefana/. Jest to symbol królewski, ponieważ poprzez małżeństwo młodzi tworzą własne królestwo (rodzinę). Ksiądz po pobłogosławieniu wianków przekazuje je świadkowi, który przekłada je nad głowami młodych trzy razy na krzyż, zawsze zwracając uwagę na to, żeby prawa ręka była nad głową pana młodego, a lewa nad głową panny młodej.

Wianki symbolizują również męczeństwo, które czeka młodych w małżeństwie.

Kiedy się rzuca ryżem?

W trakcie ceremonii dawano gościom do ręki ryż. Grecy wiedzieli, że ryżem obrzuca się młodych podczas wykonywania przez nich tańca Izajasza. Natomiast polscy goście myśleli, że ten ryż należy zachować do końca ceremonii i obrzucić młodych dopiero po wyjściu z kościoła. Byli więc bardzo zaskoczeni, gdy Grecy zaczęli rzucać ryżem w trakcie ceremonii. 

Kiedy młodzi zakładają obrączki?

Kolejne ważne pytanie dotyczyło obrączek. Goście, którzy stali z tyłu kościoła, nie widzieli, kiedy młodzi zakładali sobie obrączki – βέρες /weres/. Prawda jest taka, że to nawet nie młodzi zakładają te obrączki, tylko świadek – κουμπάρος /kubaros/ wkłada obrączki na palce młodych, a następnie, tak samo jak ze stefana, je przekłada. Powtarza to trzy razy. Młodzi nie składają sobie przysięgi, tak jak na polskim ślubie, dlatego też, jeśli ktoś nie wie, kiedy jest moment z obrączkami, łatwo go przegapi.

Gdzie zniknęli nowożeńcy po kościele?

Gdy przybyliśmy na salę weselną, goście zastanawiali się, gdzie są młodzi i dlaczego każą na siebie czekać. Otóż młodzi po kościele zazwyczaj mają sesję zdjęciową w kościele i w plenerze. W tym czasie goście dostają przystawki i wino, żeby się nie znudzili czekaniem, chociaż zależy to też od tego, co młodzi ustalili z obsługą.

W tym przypadku oczekiwanie było dosyć długie, a jedzenie zostało podane dopiero po przybyciu młodych. Natomiast sesja zdjęciowa w plenerze była zaplanowana na inny dzień, więc nie wiem, co robili nowożeńcy przez tak długi czas sami ?

kufeta grecki ślubCo to są te cukierki?

Po ślubie, tradycyjnie, goście otrzymali w ramach podziękowania za przybycie małe paczuszki zwane μπομπονιέρες /bobonieres/. Paczuszki te składają się z migdałów (patrz niżej) zawiniętych zazwyczaj w kawałek tiulu, jednak obecnie można spotkać też bardziej nowoczesne opakowania.

Migdały znajdujące się w bobonieres nazywają się κουφέτα /kufeta/ i są one polane lukrem. Twardość migdałów odzwierciedla trwałość małżeństwa, a ich smak – słodycz wspólnego życia. Kufeta zawsze są w liczbie nieparzystej, co symbolizuje niemożność podzielenia małżeństwa.

Kiedy składa się życzenia i daje prezenty?

Kiedy już usiedliśmy do stołu, polscy goście zorientowali się, że nie mieli okazji złożyć młodym życzeń oraz dać prezentów. Otóż, życzenia składa się w trakcie wesela, gdy młodzi podchodzą do stolików, żeby podziękować każdemu z osobna za przybycie. Za młodymi przychodzą również ich rodzice i to im zazwyczaj wręcza się prezenty dla młodych.

Dlaczego nikt nie tańczy?

Na greckim weselu tańczy się dużo i do upadłego, ale musi być zachowana pewna kolejność. Młodzi wykonują swój pierwszy taniec zaraz po przybyciu na salę, a następnie zasiadają do stolika. Wtedy jest czas na jedzenie i picie. Tradycja nakazuje, żeby goście zaczekali, aż panna młoda zaprosi ich do wspólnego tańca i poprowadzi pierwszy taniec (w niektórych częściach Grecji pierwszy tańczy pan młody lub świadek).

Polacy byli zachwyceni greckim ślubem, jego tradycjami i tym, że odbywał się na świeżym powietrzu, a nie w zamkniętej sali. Wszyscy świetnie się bawili i wyjechali z niezapomnianymi wspomnieniami.

A Wy, czy byliście kiedyś na greckim ślubie? Co Was zaskoczyło najbardziej?


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

13 komentarzy

 1. Na Greckim slubie na wyspie Kos w domu zaklada sie parze mlodej szarfy do ktorych przypina sie pieniadze.Para tanczy i kazdy kto chce sie dolaczyc do tanca przypina do szarfy pieniadze.Taki zwyczaj jest tez w Turcji wiec podejzewam ze to jeszcze pozostalosc po Tureckiej okupacji.Grecy maja wiele Tureckich tradycji chociaz twierdza ze to Greckie.

  1. Ciekawe! Na tych ślubach, na których ja byłam, pieniądze wkładało się do buta panny młodej. Zresztą zwyczaje przed ślubem też są bardzo ciekawe. Może kiedyś je opiszę.

 2. Szarfa na szyi Pana Mlodego do ktorej przypinalo sie pieniadze.To tez bylo dla mnie zaskoczeniem.Przyznac musze ze Grecki slub bardzo mi sie podoba.

 3. ja bylam na greckim weselu,ale troszke sie roznil od opisanego wyzej! w miare podobnie,ale np ryzem rzucalismy jak panstwo mlodzi wyszli z kosciola! zyczenia i prezenty dawalismy w kosciele,to mnie bardzo zaskoczylo,utworzyla sie gigantyczna kolejka do oltarza i kazdy z gosci calowal kolejno pania mloda,pana mlodego,popa i obraz cerkwi,,,mowilismy tylko wszystkiego najlepszego i wtedy tez dawalismy prezenty! ja bylam w takim szoku,ze zapomnialam dac prezentu 🙂

   1. Kiedyś też byłam na ślubie, gdzie ryżem rzucało się już po wyjściu z kościoła. Nie wiem, od czego to zależy, że u jednych jest tak, a u innych inaczej. Ale wesele na stojąco? O tym nie słyszałam.

 4. Po polsku zdecydowanie prawosławni. Na pewno grekokatolicy, to kościół katolicki o rycie bizantyjskim. Nazwa ortodoksi po grecku jest w porządku ale po polsku może odnosić się do różnych rzeczy, np głównego nurtu Kościoła (przed podziałem na katolików i prawosławnych) wobec herezji późnego antyku (arian). Istnieje też pojecie Ortodoksji Wschodniej odnoszące się do kościołów przedchalcedońskich – kościoła ormiańskiego, syriackiego i koptyjskiego…

  Ad rem – co mnie zaskoczyło – to że gościom wręcza się drobne upominki małe paczuszki (tradycyjnie chyba polukrowane na biało migdały w czekoladzie, coś trwałego – skromny wisorek). Ponieważ nie wiedziałem, para młoda się spóźni, to zostałem obdarowany też przez wcześniejsze wesele 🙂

  1. Na pewno nie greko-katolicy, ponieważ jest to kościół, który powstał dopiero po Unii Brzeskiej. Oprócz nazwy, kościół greko-katolicki ma nie za wiele wspólnego z kościołem prawosławnym.
   A Grecy są wyznawcami prawosławia, co jak napisała Żaneta po grecku brzmi – orthodoksia (ορθοδοξία
   – ορθός(prawidłowy)+δόξα (chwała).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.