Powiedz to po grecku za kulisami #4, czyli o tym, jak spędziłam wakacje i co planuję na ostatni kwartał roku 2019

Powiedz to po grecku za kulisami” to cykl wpisów, w których podsumowuję moje działania blogowe w minionym miesiącu, opowiadam o tym, co udało mi się zrobić, a czego nie, i dzielę się różnymi przemyśleniami. Często, gdy żyjemy w biegu, nie mamy czasu się zatrzymać, a dzięki tym wpisom zmuszam się do chwili zastanowienia. Mam nadzieję, że Ciebie również zachęcę do krótkiej refleksji.

W tym wpisie przeczytasz, jak spędziłam urlop i co planuję na kolejne miesiące. Koniecznie doczytaj do końca, bo tam są najciekawsze informacje!

Urlop na wyspie Kea

Wrzesień minął mi bardzo szybko, a to dlatego, że jeszcze do połowy miesiąca byłam na urlopie. W tym roku zorganizowałam sobie długi urlop, bo trwający aż półtora miesiąca. Cały sierpień spędziłam w Atenach, a we wrześniu wybrałam się na kilka dni na wyspę Kea (Tzia).

Opinie o tej wyspie nie są zbyt pochlebne (bo niby drogo i niezbyt ciekawie), ale ja mam zupełnie odmienne zdanie. Plaże są przepiękne, ludzie mili, a co najważniejsze – wyspa znajduje się w odległości zaledwie 2 godzin od Aten (godzinę się jedzie do portu w Lawrio, a z Lawrio promem następną godzinę i już)! Wkrótce napiszę o niej wpis na blogu, bo zdecydowanie warto się tam wybrać. Kilka zdjęć z wyspy poniżej.

Widok na miasteczko Ioulida

Plaża Sikamia

Starożytny lew

Port w Kei

Co robiłam w Atenach?

W Atenach skorzystałam z sierpniowej pełni księżyca i wybrałam się do Muzeum Akropolu, odwiedziłam też Centrum Kultury Stavros Niarchos i zwiedziłam Muzeum Benaki, które w każdy czwartek (bez względu na porę roku) ma bezpłatny wstęp. Poza tym dużo spacerowałam i napawałam się samym byciem w Atenach!

W sierpniu miałam też przyjemność oprowadzić polskich turystów po Atenach i pokazać im najbardziej instagramowe miejsca stolicy. Kilka z tych miejsc zobaczysz we wpisie 6 instagramowych miejsc w Atenach, czyli gdzie zrobić najładniejsze zdjęcia. Natomiast, jeśli interesuje Cię zorganizowany spacer po Atenach z moją siostrą Asią, zajrzyj na stronę Wycieczki po Atenach.

Wywiad o Atenach

Pozostając jeszcze w temacie Aten, we wrześniu ukazał się wywiad, którego ja i moja siostra udzieliłyśmy Bartkowi z bloga Paragon z podróży. Opowiedziałyśmy o tym, jak tanio zwiedzać Ateny, jak dojechać z lotniska do centrum, jakie bilety kupić, co warto zobaczyć i wiele innych. Wywiadu posłuchasz na stronie Miasta na budżecie – Ateny.

Widok na Akropol z hotelu Grande Bretagne

Nowe wpisy na blogu

W połowie września wróciłam do Londynu, żeby od razu zabrać się do pracy nad tłumaczeniami. Otrzymałam 2 duże zlecenia, nad którymi pracowałam aż do końca września. W międzyczasie napisałam artykuł wyjaśniający, czym jest złe oko i jaki ma związek z Grecją oraz opublikowałam wpis gościnny 3 sposoby na zapamiętanie greckiej ortografii.

Zabawa na Instagramie

Na Instagramie w relacjach wprowadziłam nową zabawę. Polega ona na tym, że we wtorki mówię tylko po grecku i zachęcam moich obserwatorów do tego samego. Zabawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, ponieważ dzięki temu macie możliwość porozmawiania ze mną po grecku. Większość osób po prostu wysyła mi wiadomość, w której mówi po grecku, a ja im odpowiadam. Dzięki temu ćwiczą mówienie i otrzymują ode mnie krótki feedback. Jeśli masz ochotę dołączyć, to zapraszam na mój profil.

Plany na kolejne miesiące

Jak zwykle pomysłów mam bardzo dużo, ale główne projekty, którymi zajmę się w najbliższym czasie są następujące:

  • Do sprzedaży wprowadzę 2 książki do nauki języka greckiego

Są to książki wydane w Grecji, ale w języku polskim. Zamierzam sprowadzić je do Polski, żeby wszyscy uczący się języka greckiego mogli je łatwo zakupić. Na razie można się zapisać na listę oczekujących, żeby otrzymać powiadomienie, gdy będą dostępne. Wystarczy kliknąć zdjęcie interesującej Cię książki, żeby przenieść się na odpowiednią stronę i tam zostawić swój adres e-mail do kontaktu. (Jeśli interesują Cie obydwie książki, zostaw swój e-mail pod każdym linkiem z osobna).

Nauka greckiego dla Polaków


książka język grecki dla polaków

Mała gramatyka nowogrecka


mala gramatyka nowogrecka

  • Wkrótce znikną bezpłatne minirozmówki

Od ponad roku udostępniałam na blogu bezpłatne minirozmówki do pobrania. To ostatnia szansa, żeby je pobrać, bo niedługo je usunę, a na ich miejsce udostępnię coś innego.

  • Powstanie nowy e-book o języku greckim dla zakochanych

Od dawna mam w głowie pomysł na e-booka o wdzięcznym tytule „Język grecki dla zakochanych”. E-book będzie zawierał szeroko pojęte słownictwo miłosne, takie używane od pierwszej randki aż do oświadczyn, ślubu, nawet rozwodu. Będzie zawierał wierszyki, powiedzenia, wyrażenia. Wyjaśnię, kim jest Greek lover i co to jest słynne kamaki. Powiem, jak mówić po grecku o genitaliach i o seksie, a nawet jak bawili się starożytni Grecy. Brzmi ciekawie? Jeśli masz pomysł, jakie jeszcze tematy lub słownictwo mogę uwzględnić w tym e-booku, daj mi znać w tym formularzu. Niedługo zabieram się do pracy nad nim 🙂

Czego ostatnio słucham?

Gdy byłam w Grecji, odkryłam świetną grecką stację radiową Love Radio. Jak mówi jej nazwa, tematem przewodnim puszczanych utworów jest miłość. Usłyszysz tam greckie i zagraniczne piosenki z lat 80. i 90. W tej chwili to moja ulubiona stacja (zaraz po Rythmos 949 – greckie piosenki non-stop)!

***

Jak widzisz mój wrzesień nie był zbyt intensywny w pierwszej połowie, ale już druga była wypełniona maksymalnie. Daj mi znać, czy podobają Ci się takie podsumowanie, czy Ty też je robisz albo czy zachęciłam Cię do rozpoczęcia 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.