poprawna wymowa greckiego alfabetu

Jak poprawnie wymawiać litery greckiego alfabetu?

Na początku naszej przygody z językiem greckim warto zacząć od nauki alfabetu. Jest to w zasadzie najbardziej zrozumiały krok, ponieważ bez poznania alfabetu nie będziemy w stanie nic przeczytać ani napisać.

W alfabecie greckim występują 24 litery, które odpowiadają 7 samogłoskom i 17 spółgłoskom. Co ciekawe, głosek w alfabecie jest tylko 21, ponieważ niektóre litery mają to samo brzmienie. Takimi literami są: η, ι, υ, które wymawia się jako /i/ oraz ο, ω, które wymawia się jako /o/.

Istnieją również 2 litery, w których wymowie słychać dwie spółgłoski. Są to: ξ, które wymawia się jako /ks/ oraz ψ wymawiane jako /ps/.

Ogólnie można powiedzieć, że alfabet grecki jest podobny w wymowie do alfabetu łacińskiego, oprócz kilku wyjątków. Najtrudniejszymi głoskami dla Polaków są: γ, δ, θ oraz w mniejszym stopniu σ. Dzieje się tak, ponieważ głoski te nie występują w języku polskim, a sposób ich wymowy jest dość specyficzny. Poniżej omówię, jak poprawnie je wymówić. 

Głoska γ

Głoskę γ wymawia się podobnie jak polskie h z tą różnicą, że głoska γ jest dźwięczna (przy wypowiadaniu czuć drgania wiązadeł głosowych). Usta i język natomiast są ułożone w dokładnie tej samej pozycji.

Głoska δ

Podczas wymawiania δ język dotyka lekko górnych zębów i tworzy taką jakby łódeczkę. Powietrze, które wydobywa się z gardła podczas wymawiania tej głoski, lekko łaskocze nasze podniebienie 🙂

Głoska θ

Gdy wymawiamy θ, język dotyka dolnych zębów, a powietrze bez problemu wydobywa się z ust.

Głoska σ

Jeśli chodzi o głoskę σ, jest to dźwięk pomiędzy polskim s a sz. Można powiedzieć, że brzmi jak zmiękczone sz, ale jest trochę bardziej syczące, zwłaszcza jeśli w wyrazie występuje kilka σ na raz. Ciekawostką jest, że w pisowni oprócz małej i dużej litery, występuje również tzw. τελικό σίγμα /teliko sighma/, czyli końcowe s. Jak sama nazwa mówi, literę tę piszemy na końcu wyrazów.

Pozostałe głoski brzmią bardzo podobnie do polskich, więc nie sprawiają nam większych problemów. W poniższym nagraniu usłyszysz, jak poprawnie wymówić wszystkie litery greckiego alfabetu wraz z ich nazwą i głoską, której odpowiadają.

Poza alfabetem

Oprócz głosek, które występują w alfabecie, w języku greckim istnieje również 13 dźwięków, które zapisuje się za pomocą połączeń literowych (dwóch spółgłosek lub samogłosek). Specyfiką tych dźwięków jest to, że niektóre z nich wymawia się inaczej na początku wyrazu, a inaczej w środku. Ich omówieniem zajmę się innym razem, ponieważ ten artykuł dotyczy tylko alfabetu. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć więcej na temat zasad wymowy tych połączeń, skorzystaj z nagrania webinaru.

Jestem ciekawa, czy ten wpis pomógł Ci nauczyć się poprawnej wymowy greckiego alfabetu. Daj mi znać w komentarzu.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Niedawno rozpoczęłam naukę Greckiego, a Pani materiały bardzo mi pomagają ? Dzięki Pani nie odpuściłam szybko, bo śledzę zarówno bloga jak i media społecznościowe, tak więc przypominają mi i zachęcają mnie do dalszej pracy. Pozdrawiam serdecznie ! ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.