zaczac nauke jezyka greckiego

Od czego zacząć naukę języka greckiego?

Nie jest to wpis o tym, jaką metodę nauki wybrać ani czy uczyć się samemu, czy z lektorem. Takiego wyboru każdy musi dokonać sam. W tym wpisie natomiast znajdziesz informacje o tym, jakie wiadomości musisz zdobyć na początku nauki języka greckiego, żeby sprawnie się nim posługiwać. Jest to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, dlatego też myślę, że będzie to bardzo przydatny wpis zwłaszcza teraz w okresie noworocznym, gdy wielu z Was postanowiło zabrać się w końcu za naukę greckiego – na poważnie!

Zapoznaj się z melodią języka

Bardzo ważną kwestią w nauce tak egzotycznego języka jakim jest grecki jest osłuchanie się z nim. Najprostszy sposób to słuchanie muzyki greckiej, podcastów, oglądanie filmów i seriali bez zrażania się, że nic nie rozumiesz. Z czasem zaczniesz wyłapywać pojedyncze słowa, a potem całe zdania. Dzięki temu, że poznasz melodię języka już na wczesnym etapie nauki, dużo łatwiej przyjdzie Ci mówienie z poprawnym akcentem i intonacją. W ten sposób też poznasz, czy język w ogóle Ci się podoba (jeśli jeszcze nie jesteś tego pewny).

Naucz się alfabetu

Poważne wyzwanie w nauce języka greckiego stanowi alfabet, który różni się od łacińskiego. Trudność sprawia zarówno jego pisownia, jak i wymowa niektórych liter.

Ucząc się alfabetu, nie chodzi o poznanie nazw liter, tylko ich wymowy oraz połączeń z innymi literami. Na szczęście jeśli chodzi o wymowę jest tylko kilka głosek, które mogą sprawiać trudność. Są to: γ, δ, θ i σ. Pozostałe litery wymawia się mniej więcej tak jak polskie. Podobną trudność mogą sprawiać połączenia literowe, np. literę γ wymawia się jako /gh/, ale połączenie γκ brzmi jak polskie g, a γε jak /je/.

Opanowanie alfabetu to już połowa sukcesu, ponieważ zaraz potem możemy nauczyć się pisać i czytać.

Naucz się pisać

W parze z nauką czytania alfabetu powinna iść nauka pisania. Przydatne do tego są np. ćwiczenia do druku, dzięki którym nauczymy się poprawnie pisać. Im więcej takich ćwiczeń sobie powtórzymy, tym lepiej.

Gdy opanujemy pisanie pojedynczych liter, możemy przepisywać do zeszytu całe słowa. W języku greckim litery w wyrazie się nie łączą, więc tak naprawdę dalej przepisujemy pojedyncze litery, z tą różnicą, że tworzą one jakieś słowo.

Uwaga na akcent

Podczas nauki mówienia i pisania należy pamiętać o akcencie. Na początku podczas nauki pisania wystarczy pamiętać, żeby postawić akcent nad literką, później nauczymy się poprawnie wymawiać te wyrazy. Ważne jest, żebyśmy pamiętali, że akcent może zmienić zupełnie znaczenie wyrazów, dlatego od początku należy poprawnie się go nauczyć stawiać.

Materiały do nauki

Na rynku polskim nie ma zbyt wielu materiałów do nauki greckiego. Wszystkie materiały, jakie istnieją zebrałam na tej stronie. Jeśli znasz angielski, masz dużo większy wybór płatnych i bezpłatnych materiałów, zwłaszcza filmów na Youtube.

Na początek nie przesadzaj z gramatyką. Naucz się podstawowych słów i zwrotów, których możesz użyć w codziennej rozmowie z Grekami. Dopiero, gdy opanujesz wybrane słownictwo, zacznij kuć gramatykę.

Dlaczego proponuję taką kolejność?

Poprzez naukę pełnych zdań, w naturalny sposób rozpoznasz, gdzie leżą poszczególne słowa w zdaniu. Nie będziesz się zastanawiać, czy dana zasada gramatyczna została dobrze zastosowana, czy nie, ponieważ dostaniesz zestaw gotowych zdań, które są już poprawne. W ten sposób będzie Ci później łatwiej zrozumieć gramatykę.

W tym celu przydatne są moje rozmówki polsko-greckie „Dogadaj się po grecku”, w których znajdziesz mnóstwo zwrotów do zastosowania od zaraz. Moi czytelnicy zgodnie stwierdzili, że książka zawiera bardzo życiowe i praktyczne słownictwo, którego nie można znaleźć w innych tego typu publikacjach.

Taka jest moja sugestia w tym temacie, ale niektóre osoby nie potrafią się uczyć inaczej, niż poprzez gramatykę. Więc Ty wybierz taką metodę, jaka jest odpowiednia dla Ciebie.

Grupa wsparcia

Wiem, że na początku można dostać zawrotu głowy od ilości rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby poprawnie nauczyć się języka greckiego. Nie zrażaj się jednak – greckiego można się nauczyć! Wystarczy motywacja i systematyczność w działaniu. W samodzielnej nauce ważne jest, żebyśmy otaczali się osobami, które mogą nam pomóc. W tym celu utworzyłam grupę na Facebooku, gdzie możesz pytać innych uczących się o pomoc i radę.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci zacząć naukę w usystematyzowany sposób. Jeśli masz pytanie, napisz je w komentarzu, a chętnie odpowiem.

Podobne wpisy

5 komentarzy

  1. Ja dopiero zaczynam naukę greckiego alfabetu i… Nie wiem jak go zapamiętać, a zwykłe przepisywanie nie pomaga
    Co mam zrobić?

  2. Cześć.Mówie po Grecku całkiem nieźle .
    Myśle ,że poziom C1 to mój poziom.Czytam w miarę dobrze.Oglądając filmy ,spokojnie zdążę przeczytać i zrozumieć 90%.Ale totalnie nie umiem pisać,bo nigdy mi to nie było potrzebne.Potrafie napisać listę zakupów do supermarketu ale na tym się kończy. Mam zamiar nauczyć się pisać i i zdobyć jakiś certyfikat i tu pytanko do Ciebie-jak zacząć? Ksiażki dla dzieci typu klasa 1 klasa 2 i tak dalej? Czy czytać np.artykuły i przepisywać je do zeszytu? Czekam na jakąś podpowiedź

    1. Przepisywanie to najlepszy sposób, żeby się nauczyć pisać. Niezależnie od tego, co będziesz przepisywać – czy to bajki dla dzieci, czy inne teksty. Przepisuj taki tekst, który jest w jakiś sposób dla Ciebie interesujący, bo inaczej szybko się znudzisz. Pamiętaj, żeby od razu nauczyć się stawiać akcenty. Wiele osób o tym zapomina, a to jest błąd. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.