o co pytają grecy podczas pierwszego spotkania

O co pytają Grecy podczas pierwszego spotkania?

Grecy są narodem bardzo otwartym i lubią poznawać nowe osoby. Przy nowej znajomości zadają zwykle dużo pytań, nawet dotyczących osobistych tematów takich jak rodzina, praca, zarobki. W kulturze polskiej pytania takie mogą być uznane za niegrzeczne, jednak w Grecji są one na porządku dziennym.

Podam od razu przykład z życia wzięty. Pojechałyśmy z siostrą do Centrum Kultury Stawros Niarchos. Tam podczas oglądania w bibliotece kolekcji słowników podszedł do nas ochroniarz i spytał, czy jesteśmy studentkami. Odpowiedziałyśmy, że nie. Zapytał więc, czy pracujemy, i tym pytaniem rozpoczął z nami luźną rozmowę na temat swojej i naszej pracy. Więc, jak widać, takie pytania mogą paść w niemal każdej sytuacji: na przystanku, w kolejce do banku, czy podczas spaceru.

Przejdźmy zatem do tych pytań.

Πώς σε λένε; /pos se lene/

Podstawowe pytanie, które znaczy  jak masz na imię? (dosłownie: jak na ciebie wołają?) Już odpowiedź na to pytanie może Greka zaciekawić, jeśli usłyszy obce imię, i wywołać szereg kolejnych pytań.

Από που βγαίνει το όνομά σου; /apo pu wjeni to onoma su/

Pytania o imię jeszcze się nie zakończyły. Kolejnym pytaniem może być από που βγαίνει το όνομά σου, czyli skąd wywodzi się twoje imię. Grecy bardzo często podczas przedstawiania się używają zdrobnień, więc nie do końca wiadomo, jak naprawdę mają na imię. Kobieta, która się przedstawia jako Kiki, może mieć na imię Wasiliki albo Kiriaki. Więcej o greckich imionach pisałam tutaj.

Πόσων χρονών είσαι; /poson hronon ise/

Grecy nie uznają pytania o wiek za niestosowne. Wręcz przeciwnie, pytają się wprost, jeśli akurat to ich interesuje (a bardzo często tak właśnie jest). Więc πόσων χρονών είσαι znaczy ile masz lat.

Πού δουλεύεις; /pu dhulewis/

Czyli gdzie pracujesz albo inny wariant: Με τι ασχολείσαι; /me ti asholise/, czyli czym się zajmujesz. Przy okazji tego pytania Grecy też pytają o zarobki: Πόσα βγάζεις; /posa wghazis/. Chociaż w ostatnich latach z powodu kryzysu częściej się pytają: Δουλεύεις; /dhulewis/, co znaczy czy pracujesz albo Είναι καλά τα λεφτά; /ine kala ta lefta/, czyli czy zarobki są wystarczająco dobre (λεφτά to pieniądze).

​Είσαι παντρεμένος; /ise pandremenos/​

Kolejne pytanie, które Grecy bardzo lubią, to pytanie o rodzinę i dzieci. Najpierw zapytają nas o stan cywilny: Είσαι παντρεμένος;czy jesteś żonaty lub Είσαι παντρεμένη;czy jesteś mężatką.

Inne pytanie, które mogą nam zadać to: Έχεις παιδιά; /ehis pedhia/ – czy masz dzieci? Jeśli odpowiesz, że tak, przygotuj się na kolejne pytania o wiek dzieci, ich imiona, czy chodzą do szkoły itp.

Τι ομάδα είσαι; /ti omadha ise/

To pytanie dotyczy głównie mężczyzn. Piłka nożna (το ποδόσφαιρο /to podhosfero/) w Grecji jest niemalże sportem narodowym, dlatego też przy pierwszym spotkaniu bardzo często pada pytanie o drużynę, której kibicujemy, czyli właśnie τι ομάδα είσαι /ti omadha ise/.

***

Powyższe pytania są najbardziej podstawowymi pytaniami, które zadają nam Grecy podczas pierwszego spotkania. Odpowiedzi na nie znajdziesz w moich rozmówkach polsko-greckich.

Jakie inne pytania usłyszeliście podczas pierwszego spotkania z Grekami? Napiszcie je w komentarzu (najlepiej po grecku) 🙂

Chcesz usłyszeć, jak powyższe pytania brzmią w języku greckim? Obejrzyj moje nagranie.

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Jest tu pewna niescislosc dotyczaca glosowania w Grecji. To bzdura, ze Grecy musza glosowac tylko w miejscowosci , z ktorej pochadza. Moj maz pochodzi z Krety, jego dziadkowie i rodzice sa z Krety, urodzil sie na Krecie , a glosuje od zawsze w Atenach.
    Pozdrawiam
    Maria

    1. Każdy głosuje tam, gdzie jest zgłoszony w urzędzie miasta (zazwyczaj jest to miejscowość, z której pochodzi). Nie wiem, jak to jest na wyspach. Może są jakieś inne zasady?

      1. Zasady sa takie same w calej Grecji, po prostu trzeba tylko zlozyc wniosek w urzedzie miasta, w ktorym sie mieszka. Dotyczy to rowniez mlodych osob, ktore glosuja po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.