Jak pisać greckie litery?

W nauce języka greckiego najwięcej trudności przysparza grecki alfabet, który różni się od łacińskiego. Jedna rzecz to zapamiętanie całego alfabetu, a druga nauczenie się jego pisowni.

Żeby nauczyć się pisać, trzeba ćwiczyć, jak dzieci w I klasie. Nie ma innego wyjścia. W trakcie pisania nauczysz się też czytać. Wystarczy, że podczas przepisywania liter do zeszytu będziesz głośno wymawiać daną literę. W ten sposób oswoisz się z jej kształtem i zapamiętasz, jak się ją wymawia. Proste, co?

(wymowę greckiego alfabetu usłyszysz w poniższym filmie oraz we wpisie Jak poprawnie wymawiać litery greckiego alfabetu?)

Zeszyt ćwiczeń do nauki pisania

Żeby pomóc Ci w nauce pisania, stworzyłam zeszyt do druku, w którym możesz ćwiczyć pisanie greckiego alfabetu. Najpierw zaczniesz od pisania liter, a następnie przejdziesz do przepisywania całych wyrazów. Przy każdym wyrazie zobaczysz też jego transkrypcję fonetyczną. Pamiętaj, żeby pisać i czytać jednocześnie.

zeszyt cwiczen do nauki pisania po grecku


Oprócz zeszytu ćwiczeń, przygotowałam też instrukcję wideo, w której zobaczysz, jak zapisać poszczególne litery i jakie mogą mieć one warianty. Mam nadzieję, że dzięki temu nauka pisania będzie jeszcze łatwiejsza!

Zeszyt dostępny jest w moim sklepie za niewielką opłatą.

Podobne wpisy

22 komentarze

  1. Moim zdaniem jeśli małą sigmę zapiszemy jak szóstkę to zawsze wyjdzie szóstka , a nie sigma. Powinno się ją pisać w odwrotnym ciągu, wtedy będzie to sigma, a nie szóstka. Czyli zaczynamy od środka i zgodnie z ruchem wskazówek zegara rysujemy okrąg zakończony tym daszkiem. I tylko wtedy przy szybkim pisaniu mamy gwarancję, że będzie to sigma.

    1. Jest wiele sposobów na zapisanie sigmy i innych liter. Jeśli komuś wygodniej zaczynać od środka, to może tak pisać. Natomiast nawet jeśli w wyrazie zapiszemy sigmę jako szóstkę, nikt jej nie pomyli z szóstką 🙂

  2. Nie uczę się co prawda greckiego, ale te materiały są takie ładne i przejrzyste, że aż mnie kusi 😉 Ale muszę dać sobie po nosie i wracać do japońskiego 😉

  3. Wreszcie nastała jasność. 🙂 Dzięki tej prezentacji już wiem, że nie taki straszny alfabet grecki jak go malują. 🙂 Dziękuję , fajny pomysł, zeszyt drukuję i ćwiczę. Pozdrawiam

  4. Bardzo mi się przydał ten film, wreszcie wiem co i jak z abecadłem greckim… 🙂 Dziękuję to naprawdę zajmujące i oryginalne… Pozdrawiam AB

  5. doskonały pomysł . A może kiedyś pokusisz się , aby odręcznie napisać jakiś fragment tekstu

  6. Świetna nauka. Jest Pani znakomita. Ja jestem samoukiem. W Grecji mieszkałam 21 lat. Znam grecki język ale od Pani zawsze można nauczyć się jeszcze więcej. Powodzenia i pozdrawiam. Czekam na następne lekcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.