NIE unikaj tych gestów w Grecji!

Na wielu polskich portalach powtarza się informacja o tym, że pewne dwa gesty, które są bardzo powszechne w kulturze zachodniej, w Grecji są obraźliwe. Jest to nieprawda i poniżej wyjaśnię dlaczego i o które gesty chodzi.

Zanim jednak przejdę do wyjaśniania, zobacz te informacje rozpowszechniane w internecie. Sa to tylko fragmenty tekstów, ale wszystkie dotyczą gestów używanych w Grecji:

Kciuk w górę 👍

Wyciągnięty kciuk w górę w Grecji NIE jest obraźliwym gestem. Znaczy on to samo, co w innych krajach, czyli „jest super” lub „wszystko w porządku”. Nie ma on żadnych negatywnych podtekstów, a już na pewno nie jest równoznaczny ze środkowym palcem. (Odpowiednikiem środkowego palca w Grecji jest moutza 🖐️).

Kółeczko, czyli OK 👌

Znak wegety, czyli kółeczko ułożone z kciuka i palca wskazującego, na świecie oznacza OK, „wszystko dobrze”. W Grecji również. Gest ten nie ma negatywnych konotacji ani nie jest gestem seksualnym. To pozytywny i często używany gest.

Skąd się wzięły takie mity? Nie wiem. Faktem jest jednak, że wielu turystów unika tych gestów, bojąc się, żeby kogoś w Grecji nie obrazić.

Co jeszcze znaczy kciuk w górę i kółeczko w Grecji?

Powyższe informacje na temat tych dwóch gestów wynikają z mojego doświadczenia mieszkania w Grecji. Dodatkowo sprawdziłam, co jest o nich napisane w greckim słowniku gestów. Oto, co znalazłam.

Kciukiem w górę można życzyć komuś powodzenia. I rzeczywiście, pamiętam, że tak właśnie pokazywały mi nauczycielki w szkole tańca przed każdymi egzaminami. Καλή επιτυχία /kali epitihija/ znaczy powodzenia.

Natomiast znak kółeczka można odczytać jako znak, że coś nam się udało. Słownik tłumaczy to jako πετυχαίνω διάνα /petihieno dhiana/, czyli udało się, trafiłem do celu. Pokazujemy tak, gdy ktoś coś poprawnie odgadł, trafił w sedno czy dobrze przewidział.

Jakich gestów należy w Grecji unikać?

Skoro powyższe gesty nie są obraźliwe, to jakich gestów należy w Grecji unikać?

Jedynym gestem, który rzeczywiście należy unikać jest gest przypominający przybijanie z kimś piątki, czyli powszechnie znana moutza. Oznacza on, że kogoś wyzywamy bez używania słów. Jest to gest bardzo obraźliwy.

Chcesz poznać więcej greckich gestów? Kliknij tutaj.

Obejrzyj również filmiki, które nagrałam na temat gestów w Grecji.

Wiedzieliście o tym, że te dwa gesty nie są w Grecji obraźliwe? Dajcie znać w komentarzu.


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.