greckie kolędy

Kolędy z różnych zakątków Grecji

Życzenia po grecku wysłane? Ciastka greckie upieczone? Święta już blisko, więc dzisiaj przyszedł czas na posłuchanie kolęd z różnych części Grecji.

Τα κάλαντα /ta kalanda/, czyli kolędy, to piosenki, które śpiewa się nie tylko na Boże Narodzenia – Χριστουγεννιάτικα κάλαντα /hristujeniatika kalanda/, ale też w wigilię Nowego Roku – Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα /protohroniatika kalanda/ i w wigilię święta Trzech Króli – κάλαντα των Φώτων /kalanda ton foton/. W tym wpisie zajmę się kolędami śpiewanymi na Święta Bożego Narodzenia.

Klasycznym instrumentem kojarzonym z kolędami jest żelazny trójkąt – το τρίγωνο /to trighono/, na którym dzieci grają podczas kolędowania. Inne tradycyjne instrumenty to lutnia, flet, bęben itp., których używa się w zależności od regionu. Utwory napisane są przeważnie w odmianie języka καθαρεύουσα /katharewusa/, czyli języku greckim oczyszczonym z obcych zapożyczeń. Nowsze kolędy używają odmiany δημοτική /dhimotiki/, czyli nowogreckiego.

W Grecji istnieje około 30 różnych wersji kolęd, nie licząc tych bardziej nowoczesnych wzorowanych na piosenkach angielskich. Cechą charakterystyczną greckich kolęd jest to, że zazwyczaj rozpoczynają się od pozdrowienia np. początek jednej z tradycyjnych kolęd to Καλήν εσπέραν άρχοντες /kalin esperan arhontes/, co oznacza dobry wieczór szlachcice.

Zapraszam do posłuchania kolęd z różnych regionów Grecji i Cypru, a sami przekonacie się o ich różnorodności i o tym, jak bardzo różnią się od kolęd polskich.

Tradycyjna kolęda grecka

Kolęda z Epiru

Kolęda z Krety

Kolęda z Tracji

Kolęda z Macedonii

Kolęda z Korfu

Kolęda z Peloponezu

Kolęda z Cypru

Na zakończenie życzę Wam Wesołych Świąt! Καλά Χριστούγεννα!Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.