alfabet grecki

Greckie słowa, które trudno przetłumaczyć na inne języki

Grecy są bardzo dumni ze swojego języka, który powstał ponad 4.000 lat temu. Przetrwał do czasów współczesnych, ale nie przerwał swojej ciągłości. Nie znaczy to jednak, że się nie zmienił. Zmienił się i to bardzo: zarówno pod względem pisowni, jak i słownictwa, które przyjęło obce wyrazy.

Zachowały się jednak pewne słowa, które w niezmienionej lub prawie niezmienionej formie przekazują wartości zakorzenione głęboko w kulturze greckiej. Słowa, które można zrozumieć w pełni dopiero po poznaniu greckiej historii, a których nie można przełożyć w prosty sposób na inny język. Oczywiście nie znaczy to, że nie można użyć do ich przetłumaczenia wyrazu o podobnym znaczeniu lub wyjaśnić ich znaczenia opisowo.

Przyjrzyjmy się kilku takim przykładom.

greckie słowo filotimo

Φιλότιμο /filotimo/ – to jedno z tych słów, na temat którego trwa zażarta dyskusja pod tytułem: przetłumaczalne, czy nie? Jedni twierdzą, że słowo to opisuje rzeczywistość znaną tylko Grekom, drudzy natomiast upierają się, że nie można w ten sposób obrażać innych narodów, które wykazują podobne cechy. Ale co ono w ogóle znaczy?

Filotimo to poczucie honoru, dumy, szacunku i poświęcenia. To stawianie innych ponad siebie bez oczekiwania niczego w zamian. To bycie dobrym człowiekiem z czystym sercem. Grecki filozof Tales powiedział, że filotimo jest dla Greków jak oddychanie. Żaden Grek bez tego nie jest Grekiem.

Το φιλότιμο για τους Έλληνες είναι σαν την αναπνοή. Ο Έλληνας δεν είναι Έλληνας χωρίς αυτό.

Mimo że to tak piękny wyraz, tłumacz Google, który wie wszystko najlepiej, tłumaczy filotimo jako pychę, co oczywiście jest błędne i nie ma nic wspólnego z prawdziwym znaczeniem.

greckie słowo meraki

Μεράκι /meraki/ – mój ulubiony wyraz, który oznacza robienie czegoś z radością, oddaniem i pasją. Wkładanie całego swojego serca w to, co się robi i robienie tego najlepiej, jak tylko się potrafi. Anglicy mówią, że robią coś with passion, natomiast Grecy robią coś με μεράκι /me meraki/. 

Często wnukowie mówią o swoich babciach, że ugotowały obiad με μεράκι, czyli włożyły w to mnóstwo serca i miłości. Od słowa meraki pochodzi też μερακλής /meraklis/, czyli osoba, która robi coś z wielkim zaangażowaniem i sprawia jej to radość.

greckie słowo palikari

Παλικάρι /palikari/ – to odważny, śmiały chłopiec (zazwyczaj w okresie nastoletnim) lub młody mężczyzna. Podczas wojny o niepodległość Grecji w latach 1821-29 palikari był wojownikiem, który dzielnie bronił swojej ojczyzny i nie bał się oddać za nią życia.

Dzisiaj mianem palikari określa się młodego mężczyznę, który staje w obronie słabszych, lub dokonuje chwalebnych czynów. Palikari może też być użyte w stosunku do kobiety, która jest wyjątkowo odważna. Starsze osoby i matki zazwyczaj tak zwracają się do młodych mężczyzn i swoich synów.

greckie słowo mangas

Mάγκας /mangas/ – słowo to też sięga czasów wojny o niepodległość, kiedy to μάγκες /manges/ nazywano mężczyzn należących do oddziału o tej nazwie. Byli to mężczyźni odważni, waleczni, typowi παλικάρια /palikaria/. Z czasem do tych oddziałów zaczęto rekrutować osobników o buntowniczym charakterze, prowokujących bójki, którzy zdecydowanie odstawali od manges. Nazwano ich μοσχομάγκες /moschomanges/.

Pod koniec dziewiętnastego wieku określenie to przeniosło się na robotniczą grupę społeczną zamieszkującą duże miasta, takie jak Ateny, Pireus, Saloniki. Ubierali się oni w charakterystyczny sposób (jak na obrazku wyżej), używali języka μάγκικα /mangika/ i trzymali w ręku κομπολόι /koboloi/.

Dzisiaj mangas znaczy tyle, co silny, pewny siebie mężczyzna, ale zachowujący się w sposób prowokujący, buntownik. Jest używane raczej w negatywnym znaczeniu lub ironicznie.

***

Powyższy artykuł nie jest wyczerpujący, zawiera tylko najbardziej charakterystyczne wyrazy, które są podawane w słownikach jako nieprzetłumaczalne. Takich wyrazów jest zdecydowanie więcej i na pewno powstanie kolejna część tego wpisu.

Jeśli znasz inne greckie wyrazy, które trudno przetłumaczyć, daj znać w komentarzu, a uwzględnię je w kolejnym wpisie.


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

11 komentarzy

 1. Przebywając na wczasach w Grecji, konkretnie na Evii, zastaliśmy w pokoju taki napis, pozostawiony przez panią sprzątająca: tia kaloni mir patridha. Co ta pani chciała nam przekazać? Z góry dziękuję.

 2. Będąc w Grecji poznałam utwory Θανάσης Παπακωνσταντίνου w których od razu się zakochałam. Ostatnio starałam się przetłumaczyć tekst jednej piosenki a mianowicie – Πεχλιβάνης i największym problemem dla mnie jest “βρε αμάν αμάν”. Pytałam greka i również nie był w stanie mi tego wytłumaczyć co dokładnie to znaczy… Liczę więc na Pani pomoc 🙂

  Pozdrawiam!

  1. Nie znałam jej piosenki, ale przesłuchałam ją, żeby Ci odpowiedzieć. Bardzo mi się spodobała, więc przesłucham więcej piosenek tego wykonawcy 🙂

   Muszę przyznać, że długo zastanawiałam się nad tym, jak przetłumaczyć ten zwrot na polski. Αμάν to wyraz, który nie ma znaczenia jako takiego, nabiera sensu dopiero w kontekście i może wyrażać różne uczucia, np. prośbę, zmartwienie, desperację i inne. Wydaje mi się, że tutaj wyraża zniecierpliwienie, żeby wiatr szybciej nadszedł i zrobił porządek ze światem.

   Jeśli coś by było dalej niejasne, to daj znać. Bardzo lubię takie zagadki 🙂

   1. Bardzo dziękuję! Będąc w Grecji na wakacjach wielokrotnie pytałam greka, który pokazał mi ten zespół, co to znaczy i nigdy nie potrafił mi tego wyjaśnić.

    Jeszcze raz dziękuję! Na pewno będę się jeszcze odzywać 🙂

 3. przypomina mi się film “moje wielkie greckie wakacje”, tam pada słowo “κεφι”. Co oznacza mieć/ nie mieć kefi? Wydaje mi się (o ile dobrze pamiętam) że było to powiedziane w kontekście kobiecości/seksapilu, ale nie jestem pewna.

  1. Κέφι oznacza dobry nastrój. Mówimy έχω κέφια/είμαι στα κέφια μου – jestem w dobrym nastroju, mam humor, dobrze się bawię. Δεν έχω κέφια, czyli jestem nie w humorze, nie mam nastroju na zabawę. W filmie wszyscy mieli kefia, dlatego tak dobrze się go oglądało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.