|

Co znaczy słynne „siga-siga”?

Gdy cały świat się śpieszy, Grecy odpowiadają σιγά σιγά /sigha sigha/. Ale czy wiesz, co dokładnie znaczą te słowa i kiedy ich używać? Bo zwrot ten nie tylko określa grecki styl życia, ale jest również używany przez Greków na co dzień. O tym właśnie przeczytasz w poniższym wpisie.

Jak żyć w rytmie siga-siga?

Siga-siga to jedno z pierwszych zwrotów, które rozpoznają turyści w Grecji. Nic dziwnego, w końcu filozofia greckiego slow life znana jest na całym świecie.

Siga-siga znaczy tyle co powoli, spokojnie, bez pośpiechu. Tak właśnie żyją Grecy – niespiesznie popijają kawę w przerwie od pracy, delektują się jedzeniem podczas późnej, rodzinnej kolacji i celebrują każdą chwilę dnia.

Na zachodzie niedawno pojawił się modny trend znany pod nazwą slow life, ale dla Greków to nic nowego. Oni tak żyją od wieków i na zdrowie im to wychodzi.

Pewnie można powiedzieć, że w Grecji łatwo jest tak żyć, ponieważ przez większość czasu świeci słońce, które rozleniwia i wytwarza w naszym organizmie hormon szczęścia. Jest to tylko po części prawda. Grecy żyją zgodnie z tą zasadą nawet gdy wyjadą do zimniejszego kraju, choć na pewno jest im ciężej, bo wszyscy wokół żyją tam w zupełnie innym rytmie. Miałam okazję to obserwować na co dzień w Czechach i w Anglii. Dlatego też Grecy na obczyźnie bardzo dobrze się czują właśnie… wśród Greków, ponieważ tylko Grecy (i pozostałe narody południowe) doskonale rozumieją potrzebę zwolnienia i cieszenia się chwilą.

To jest właśnie to słynne siga-siga.

Czy tego można się nauczyć? Pewnie! Wystarczy obserwować Greków i posłuchać, kiedy mówią σιγά σιγά.

Ciekawostka: wielu Greków nie wie, że poza Grecją ich styl życia nazywany jest siga-siga. Dla nich siga-siga to wyrażenie, jak każde inne, a ich sposób na życie nie ma w języku greckim specjalnej nazwy.

Przejdźmy zatem do tego, jak i kiedy używa się tego wyrażenia.

Kiedy używa się wyrażenia siga-siga

Σιγά σιγά to wyrażenia, w którym występuje powtórzone podwójnie słowo σιγά (o takich wyrażeniach pisałam we wpisie 10 greckich wyrażeń z powtórzonym słowem). Samo słowo σιγά znaczy wolno lub cicho, natomiast powtórzenie go potęguje jego znacznie. Jak już pisałam wyżej, σιγά σιγά oznacza powoli, bez pośpiechu.

Grecy wypowiadają to wyrażenie, gdy chcą dać znać rozmówcy, że nie ma potrzeby się spieszyć albo gdy coś dzieje się bardzo powoli. Poniżej przytoczę kilka autentycznych tekstów znalezionych na pierwszych stronach Google:

Προγραμματίζουν σιγά σιγά το άνοιγμά τους τα ξενοδοχεία στην περιοχή της Ελούντας. – Hotele w okolicy Elundy planują powoli otwarcie.

Νομίζω πως σιγά σιγά το έχουμε καταφέρει. – Wydaje mi się, że powoli udało nam się to osiągnąć.

Σύντομα θα βρεθούμε ξανά. Σιγά σιγά θα κερδίσουμε τις ζωές μας πίσω. – Wkrótce się znowu spotkamy. Powoli uda nam się powrócić do naszego życia (wygrać z powrotem nasze życie).

Νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά και σιγά σιγά θα αποκτήσουμε την κανονικότητα που έχουμε στερηθεί για αρκετούς μήνες. – Myślę, że wszystko będzie dobrze i powoli odzyskamy normalność, której nam brakowało w ostatnich miesiącach.

To były przykłady tekstów pisanych, a niżej podaję kilka przykładów użycia w mowie:

Δεν πάμε σιγά σιγά; – Zbieramy się/idziemy już? (gdy chcemy dać znać komuś, że już czas się zbierać do wyjścia)

Περπάτα σιγά σιγά για να μην πέσεις! – Idź powoli/uważnie, żeby nie upaść.

Πώς πάει η δουλειά; 
– Σιγά σιγά.
– Jak ci idzie praca? Spokojnie/bardzo wolno.

Ξεκίνησα και πάλι γυμναστική. 
– Πάρ’το σιγά σιγά, για να μην τραυματιστείς.
– Zaczęłam znowu ćwiczyć. Uważaj, żeby się nie przeforsować.

Jak widzisz na powyższych przykładach wyrażenie siga-siga rzeczywiście jest używane w życiu codziennym i w bardzo wielu różnych sytuacjach. Luz i spokój wyraża się też w kilku innych wyrażeniach, m.in.:

χαλαρά – w języku młodzieżowym oznacza: spokojnie, na luzie, bez pośpiechu, np.

Πάμε, μας περιμένουν οι άλλοι!
– Χαλαρά, μη βιάζεσαι.
– Chodźmy, czekają na nas. Luz, nie spiesz się.

με το πάσο (μου/σου itd) – bez pośpiechu, bez stresu, np.

Για πότε πρέπει να το κάνω;
– Με το πάσο σου.
– Na kiedy muszę to zrobić? Nie spiesz się.

λάου λάου – powoli, bez pośpiechu, np.

Δεν βιάζεται να τελειώσει, το πάει λάου λάου. – Nie spieszy mu się, żeby skończyć. Robi to bardzo powoli.

I moje ulubione: και αύριο μέρα είναι – jutro też jest dzień. To powiedzenie najlepiej oddaje podejście Greków do bezstresowego życia. Nie ma się co spieszyć dzisiaj, skoro można to zrobić jutro, np.

Σε λίγο κλείνει η τράπεζα, δεν θα προλάβουμε.
– Δεν πειράζει. Και αύριο μέρα είναι. 
– Za chwilę zamkną bank. Nie zdążymy.
– Nie szkodzi. Jutro też jest dzień.

Jeśli jeszcze Ci mało wyrażenia siga-siga, to posłuchaj piosenki Πέγκυ Ζήνα – Σιγά σιγά, w której to słowo pojawia się wiele razy i w różnych znaczeniach.

Mam nadzieję, że powyższe wyrażenia będą przydatne. Daj mi znać w komentarzu, co myślisz o filozofii siga-siga? Czy stosujesz ją w swoim życiu?

Podobne wpisy

11 komentarzy

 1. A kojarzysz zwrot „stamate” albo „stamata” wyrażającego coś w stylu 'spokojnie, wyluzuj”?

 2. Świetne wskazówki! Przydałoby się jednak umieszczenie prz greckich zwrotach transkrypcji (polskiej wymowy,bo nie wszyscy odwiedzający znają grecki alfabet.

 3. Cześć! Dziękuję za nowe słówka ? Jeśli chodzi o filozofię siga – siga, ważniejsze sprawy wolę załatwiać na szybko. Natomiast w pozostałych kwestiach, zdaje się, że postępuję w miarę spokojnie. Choć to zawsze może ulec zmianie ?
  Życzę dużo słońca, radości i tej greckiej beztroski na każdy dzień!

  Pozdrawiam ?

 4. Bardzo pomocne w życiu codziennym, choć też bez przesady 🙂 Nie przebywałem zbyt długo w Grecji, by wiedzieć, czy nie denerwowałoby mnie to na co dzień, jednak wiele południowych nacji ma podobną filozofię. We Francji na południu jest wolniej i czas na więcej, jednak jakiś rygor jest, jeśli trzeba. Zwolnione tempo jednak pozwala się cieszyć życiem bardziej 🙂 Na Sycylii… chyba podobnie, jak w Grecji. Czekałem na autobus, spóźniał się, od kierownika ruchu usłyszałem, że wyjechał ze stacji początkowej i jak przyjedzie, to będzie 🙂 Ot co! 🙂 Od razu nabraliśmy dystansu i cieszyliśmy się wspólnie spędzonym czasem.
  Myślę, że filozofia jest bardzo dobra, dzięki czemu ludzie uśmiechnięci, bardziej życzliwi i gadatliwi!

 5. Super wpis, nie wiedziałam o niektórych formach użycia zwrotu siga siga, więc dziękuję za całą wiedzę Żanetko …. Uwielbiam to słowo a jeżdżąc do Grecji i przebywając tam dłużej nauczyłam się tej filozofi i pamiętam jak poszłam na kawę z greckim towarzystwem a 2h później miałam mieć spotkanie z koleżanką ?. Już zbliżała się moja godzina i nie mogłam się nadziwić ze 2h siedzimy przy kawie i szklance wody oraz paru orzeszkach w miseczce ? Mówię że muszę iść bo mam spotkanie i wtedy usłyszałam… Siga siga dokąd się spieszysz? Grecka kawa trwa minimum 5h a jeśli koleżanka to Greczynka, to zrozumie ???zadzwoń do niej i niech tu przyjdzie ?? od tamtej pory nigdy nie umawiam się w jeden dzień na dwa spotkania ?? w końcu… Siga siga ??… Lubię bardzo tą grecką filozofię siga siga, bo Grecy potrafią cieszyć się każdym momentem a ja też tak lubię tylko, że w Polsce nie da się niestety żyć w ten sposób, dlatego tak tęsknię za Grecją, miejscem bez wyścigu szczurów. Chociaż z natury jestem bardzo niecierpliwą osobą to w Grecji czuję się jak ryba w wodzie z filozofią siga siga. ????

   1. Klimat Siga Siga poczułem na Corfu i było to coś niesamowitego dla mnie będąc pierwszy raz w Grecji. Luz, spokój wisiały po prostu w powietrzu.
    Uczę się tej sztuki cały czas gdyż na ogół robię wszystko zbyt szybko, łatwo się denerwuje i często zapominam o siga siga.
    Mam jednak nadzieję, że ten grecki styl życia jest do wyuczenia również w Polsce.
    Pozdrawiam serdecznie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.