Co ciekawego słychać w Grecji latem?

Lato, czyli καλοκαίρι /kalokieri/, to ulubiona pora wszystkich ludzi /a jeśli nie wszystkich, to moja na pewno!/. Przyjmuje się, że miesiące letnie obejmują czerwiec – Ιούνιος /iunios/, lipiec – Ιούλιος /iulios/ oraz sierpień – Αύγουστος /awghustos/. Jednak prawda jest taka, że ciepłe dni zaczynają się w Grecji już w kwietniu, czasami w marcu, i trwają do października. Jak tu nie kochać tego kraju?

Co jednak ciekawego dzieje się w Grecji w tym czasie, oprócz plażowania i zażywania kąpieli morskich? O tym przeczytacie w dalszej części wpisu.

Festiwale

festiwal w grecji

Lato to czas różnych festiwali i imprez na świeżym powietrzu. Ważnym wydarzeniem jest Festiwal Ateny-Epidawros, który ma miejsce zarówno w stolicy Grecji, jak i w starożytnym teatrze w Epidawros. Program uwzględnia przedstawienia muzyczne, teatr, operę, taniec i inne wydarzenia kulturalne. Trwa od czerwca do sierpnia każdego roku i obejmuje kilka różnych lokalizacji, z których najważniejszymi są Odeon Heroda Attyka w Atenach i starożytny teatr w Epidawros, który słynie z niezwykłej akustyki.

Kolejnym wydarzeniem jest festiwal muzyczny River Party odbywający się w miejscowości Nestorio na północy Grecji. Festiwal trwa 5 dni, a każdego roku uczestniczy w nim ponad 50.000 osób, którzy mieszkają pod namiotami w przepięknym miejscu nad rzeką, gdzie odbywa się festiwal. Na scenie występują największe gwiazdy greckiej muzyki, znani DJ-e i odbywają się liczne zabawy.

W lipcu na wyspie Kalymnos – wyspie gąbek – odbywa się Międzynarodowy Festiwal Nurkowania. Kalymnos uważana jest za raj dla amatorów podwodnego świata i wspinaczek górskich. W trakcie festiwalu można wziąć udział w wielu wydarzeniach takich jak: nurkowanie, zawody, demonstracje technik wyławiania gąbek, zwiedzanie Muzeum Nurkowania, szkolenie i konkurs z fotografii podwodnej i inne.

Kolejny ważny festiwal muzyczny odbywający się w północnej części Grecji to Sani Festival. Ma na celu szerzenie muzyki poważnej i tej mniej komercyjnej, dlatego też główne dźwięki, które tam usłyszymy, to jazz, muzyka klasyczna, muzyka afrykańska. Festiwal ma miejsce na wzgórzu Sani na pierwszej odnodze półwyspu Chalkidiki.

Wyjątkowym wydarzeniem jest również sierpniowa pełnia księżyca. W tę noc większość greckich miast organizuje imprezy skupione wokół miejsc archeologicznych, które otwarte są dla wszystkich za darmo. Aż grzech nie skorzystać z takiej okazji.

Wydarzenia sportowe

Poza imprezami muzycznymi lato jest również pełne wydarzeń sportowych. Najważniejszymi wydarzeniami są Rajd Akropolu i wyścigi żeglarskie.

Oficjalna nazwa Rajdu Akropolu to Acropolis Rally of Greece, a po grecku Ράλλυ Ακρόπολις /rali akropolis/. Jest to rejs samochodowy, który odbywa się w środkowej Grecji w okolicach miasta Lamia. W 2017 roku zwycięzcą rajdu był Polak – Kajetan Kajetanowicz. Rajd odbywa się zazwyczaj na początku czerwca.

Wyścigi żeglarskie zwane Ράλλυ Κυκλάδων /rali kikladon/ to międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się pomiędzy kilkoma wyspami. Wydarzenie to ma na celu również wypromowanie Cyklad jako wysp posiadających odpowiednią infrastrukturę do cumowania jachtów.

Święto 15 sierpnia

Kościół na Tinos

Z kościelnych świąt najważniejszym jest Zaśnięcie Bogurodzicy, po grecku Κοίμηση της Θεοτόκου, ale popularnie nazywane Δεκαπενταύγουστος /dhekapentawghustos/, czyli piętnastego sierpnia. Tego dnia świętuje się w całej Grecji i jest to oficjalny dzień wolny od pracy.

Miejscem szczególnym w tym dniu jest wyspa Tinos, na której znajduje się kościół Panagia Evangelistria z cudowną ikoną Matki Boskiej. Wyspę zalewa wtedy fala pielgrzymów i turystów, którzy przyjeżdżają podziękować lub prosić o coś Matkę Boską.

W tym dniu imieniny obchodzą Μαρία /marija/, Μάριος /marios/, Παναγιώτα /panajota/, Παναγιώτης /panajotis/, Δέσποινα /dhespina/ i wszelkie inne imiona pochodne od Marii.

Inne lokalne wydarzenia

W mniejszych miejscowościach, na wyspach i wioskach z wielką pompą obchodzi się lokalne święta. Kilka ciekawszych przykładów takich świąt to:

  • Η γιορτή της Καραβίδαςświęto raka obchodzone 21 lipca w Edessie.
  • Η γιορτή του καλαμαριού – święto kalmarów w wiosce Hili na Ewii.
  • Η γιορτή του Ούζου – święto ouzo na wyspie Mitilini.
  • Η γιορτή της Μελιτζάνας – święto bakłażana w Leonidio na Peloponezie.
  • Η βραδιά του Αχλαδιού – wieczór gruszki w wiosce Milies w Tesalii.

Jak widać każdy pretekst jest dobry do świętowania.

Letnie słownictwo

lato w grecji

Na koniec podam jeszcze kilka słów związanych z latem. W czerwcu /dokładnie 21 czerwca/ ma miejsce przesilenie letnie, a co za tym idzie najdłuższy dzień w roku i oficjalny początek lata. Przesilenie letnie po grecku nazywa się /το/ θερινό ηλιοστάσιο /to therino iliostasjo/, a oficjalny początek lata to /η/ επίσημη έναρξη του καλοκαιριού /i episimi enarksi tu kalokieriu/.

Jednak sama data jeszcze nic nie oznacza, ponieważ jak to mówią Grecy Αν δεν λαλήσει ο τζίτζικας, δεν είναι καλοκαίρι /an dhen lalisi o dzidzikas dhen ine kalokieri/, czyli dopóki nie usłyszymy śpiewu cykad, lato nie nadeszło.

Z Grecją kojarzą mi się najbardziej słowa: słońce – /ο/ ήλιος /o ilios/, morze – /η/ θάλασσα /i thalasa/, plaża – /η/ παραλία /i paralija/, wakacje – /οι/ διακοπές /i dhiakopes/. Wszystkie te słowa znajdziecie też w moim Słowniczku greckich słów.

Oczywiście latem używamy odpowiednich życzeń takich jak καλό καλοκαίρι /kalo kalokieri/, czyli dobrego lata, καλές διακοπές /kales dhiakopes/, czyli udanych wakacji/udanego urlopu oraz καλά μπάνια /kala bania/ – dobrych/udanych kąpieli morskich.

Jeśli wybierasz się do Grecji na wakacje, daj znać gdzie i dlaczego akurat tam 🙂 Czekam na Wasze komentarze.  


Podobał Ci się ten wpis?

Zobacz, gdzie jeszcze możesz mnie obserwować:

Zapisz się też na bezpłatne Listy z Grecji po jeszcze więcej ciekawostek o Grecji i języku greckim.

.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.