slowniczek grecki

Słowniczek greckich słów cz. 7 (dom, pływać, dobry humor, lalka)

Słowniczek greckich słów to cykl poniedziałkowych postów na fanpejdżu, w którym przedstawiam ciekawe greckie wyrazy wraz z tłumaczeniem i krótkim komentarzem na temat ich użycia.

Jak powiedzieć po grecku: dom, pływać, dobry humor, lalka? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


ΣΠΙΤΙ

Dom po grecku to το σπίτι /to spiti/. Oznacza zarówno dom jako budynek, ale też rodzinę. Domowy to ο σπιτικός /ο spitikos/, np. domowe jedzenie – το σπιτικό φαγητό /to spitiko fagito/.


ΚΟΛΥΜΠΑΩ

Pierwszy czasownik w naszym cyklu to κολυμπάω /kolimbao/, czyli pływać oraz pływam. Ma znaczenie zarówno dosłowne, jak i metafroryczne, np. η σαλάτα κολυμπάει στο λάδι /i salata kolimbai sto ladhi/ – sałata pływa w oleju.

Popularnym wyrażeniem z tym słowem jest: άμα πέσεις στη θάλασσα, θα κολυμπήσεις /ama pesis sti thalasa, tha kolimbisis/, co oznacza, że przystosowujemy się do każdej sytuacji tak jak człowiek, który został rzucony do wody i musiał płynąć.


ΚΕΦΙ

Το κέφι /to kefi/ znane jest z takiego filmu jak Moje wielkie greckie wesele, gdzie wszyscy mieli dużo kefi, czyli mieli dobre nastroje i byli weseli.

Występuje w takim wyrażeniu jak έχω κέφια /eho kiefia/, czyli jestem w dobrym nastroju, albo δεν είμαι στα κέφια μου /dhen ime sta kiefia mu/ – nie jestem w nastroju.

Może też oznaczać ochotę na coś, np. Δεν έχω κέφι για δουλειά /dhen eho kefi ja dhulia/ – nie mam ochoty na pracę. Synonimem w tym znaczeniu jest słowo η όρεξη /i oreksi/.


ΚΟΥΚΛΑ

Η κούκλα /i kukla/ to po grecku lalka. Odnosi się zarówno do zabawki, jak i do pięknej kobiety.

Słowo to występuje też w rodzaju męskim jako ο κούκλος /o kuklos/, czyli powiedzielibyśmy „lalek”  i tak samo jak w przypadku kobiety oznacza pięknego, przystojnego mężczyznę, np. Κοίτα ένας κούκλος! /kita enas kuklos/ – patrz jaki przystojniak!

Κούκλα to też manekin.

Wszystkie słowa z greckiego słowniczka znajdziesz pod tagiem Słowniczek greckich słów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.